“ÖNCE MAHALLEM SONRA AİLEM”
Kozan Cumhuriyet tarihinin ilk kadın muhtarı olarak tarihe geçen Taş Mahallesi´nde 2. defa yeniden muhtar seçilen Neslihan Ak “Muhtarlarımızı Tanıyalım” köşesinin bu haftaki konuğu oldu.
Tarih: 12.7.2019 15:22:48/ 3492okunma / 0yorum

Neslihan Ak, muhtar olmasındaki etkenleri, mahallesinde yaşanan sorunları, istek ve taleplerini Kozan Ekspres Gazetesi ile paylaştı. 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden Taş Mahallesi için muhtar adayı olan Neslihan Ak, 249 oy alarak Taş Mahallesi´nin 2019-2024 yılları arasındaki muhtarı olarak göreve 2. defa başladı.

Mahallesini seven, mahallesi ile her zaman içli dışlı olan Neslihan Ak, “Önce Mahallem Daha Sonra Ailem” sloganıyla mahalle sakinlerinin gece gündüz her daim yanında olmaya çalışıyor.

Neslihan Ak kimdir?

1985 yılında Kozan´da doğan Neslihan Ak, Murat Ak ile evli. 1 çocuk annesi olan Neslihan Ak, Taş Mahallesi´ni çok seviyor ve mahallesinin gece-gündüz sorunları için mücadele etmeye çalışıyor.

KOZAN´IN İLK KADIN MUHTARI

Kozan Cumhuriyet tarihinin ilk kadın mahalle muhtarı olarak tarihe geçen Neslihan Ak, bu sorumluluğun büyük olduğunu ve sorumluluğunu yerine getirmek için mücadele ettiğini dile getirdi. Neslihan Ak, “Mahallelime çok teşekkür ediyorum. Bizleri Mahalle muhtarlığına layık gördükleri için. Biz, hiçbir zaman mahallelimizi yalnız bırakmadık. Mahalle sakinleri en ufak bir şeyde dahi muhtarlarını bulduğu için gayet memnunlar. Elimden geldiği kadar da sonuna kadar mahallelinin yanındayım. Kadın muhtar olmam nedeniyle işimi daha iyi yapmak için mücadele ediyorum. İşimi severek yapıyorum. Bu işte her zaman erkeklerin değil, kadınların da yer alması gerektiğini düşünüyorum. Önemli olan kadın erkek değil, önemli olan başarmaktır. Zorlandığım hiçbir nokta yok. Yaptığım işleri her zaman başarmayı bilmişimdir” ifadelerini kullandı.

31 Mart yerel seçimlerinde 249 oy aldı

31 Mart yerel seçimlerinde 2. kez mahalleye muhtar adayı olan Neslihan Ak, kendisi ile birlikte 2 aday ile seçimlere girdi. 530 civarında seçmeni bulunan Taş Mahallesi´nde, 450 seçmen sandığa gitti. Bu oyların 249´unu alan Neslihan Ak, mahalle sakinlerinin desteği ile yeniden Muhtar seçildi.

“Mahallelim ile muhtar-seçmen ilişkisi hiçbir zaman olmadı”

Mahalle sakinleri ile içli dışlı olan Ak, mahalle sakinleri ile anne-baba, kardeş-abi yani kısacası bir aile gibi geçindiğini ifade etti. “Mahallemizde muhtar seçmen ilişkisi kesinlikle yok” diyen Muhtar Neslihan Ak, Muhtar olmasın da kendisine en büyük cesareti veren başta eşi Murat Ak ve mahalle sakinlerinin güveni olduğunu da sözlerine ekledi. “Önceki dönemde ve yeni dönemde hiçbir zaman mahalle sakinlerimi, devlet dairelerine yalnız göndermedim” diyen Neslihan Ak, “Hiçbir zaman halkımızın sorunlarını geri çevirmedim” dedi. Önceki dönemde mahalleye yapılacak hiçbir hizmeti, belediyenin geri çevirmediğine de dikkat çeken Neslihan Ak, mahalle sakinlerinin kendisine sonuna kadar güvendiğinin de altını çizdi.

“Şu anki belediye ile eski belediye arasında dağlar gibi fark var”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından YSK ataması ile Kozan Belediye Başkanı olan Kazım Özgan´ın yeni oluşturduğu ekiple bugüne kadar herhangi bir toplantı yapılmadığına dikkat çeken Neslihan Ak, önceki dönem Belediye Başkanı Musa Öztürk ve ekibi ile uyumlu bir şekilde çalıştıklarını vurguladı. “Benim kepçem, benim kamyonum yok. Bu tür hizmetleri belediye verir” diyen Neslihan Ak, en küçük problem olan çöp konteynırları alınmasında dahi Kozan Belediyesi´nin çözüm üretemediğine de dikkat çekti.

“Büyük sıkıntılarımız yok”

Taş Mahallesi Muhtarı Neslihan Ak, mahallenin eski mahalle olması sebebiyle fazla sorunlarının olmadığını dile getirdi. “Çöp, elektrik gibi sorunlarımız var. Yollarımız ve altyapımız şimdilik iyi” diyen Neslihan Ak, kale arkası olarak bilinen yerde yaklaşık 40 evde hala kanalizasyonun olmadığını dile getirdi. Burada yaşanan kanalizasyon sorununun imar planından kaynaklandığını ifade eden Neslihan Ak, “Bu sorun giderildikten sonra buranın altyapı sorunu giderilecek” diye konuştu. Daha önce Büyükşehir Belediyesi´ne altyapı ile ilgili olarak dilekçe verildiğini de sözlerine ekledi.

“Mahalle sakinleri bana kolayca ulaşabiliyor”

İlk seçildiği günden bu yana mahalle sakinleri ile irtibatını hiç kesmeyen Neslihan Ak, telefonunun 24 saat açık olduğunu, Kozan´da veya Adana´da herhangi bir toplantısı olmazsa mahalle sakinlerinin kendisine kolayca ulaşabildiğini de söyledi. Mahalle sakinlerinin sorununu çözme noktasında vatandaşlarla birlikte hareket ettiğini dile getiren Neslihan Ak, “Mahalle sakinlerim ne zaman isterse bana ulaşabilir” dedi.

“Manastır´da bulunan parkta sorunlar var”

Mahalle Muhtarı Neslihan Ak, Manastır içerisinde bulunan parkta bazı eksikliklerinin olduğunu dile getirdi. Ancak en büyük sorunun park üzerinde bulunan büyük kayaların düşme riski olduğunu söyledi. Bununla ilgili olarak gerekli yerlere müracaat edildiğini belirten Neslihan Ak, “Buraya ivedilikle bir önlem alınması gerekiyor. Aksi takdirde kötü sonuçlar doğurabilir” ifadelerini kullandı. Aynı şekilde Taş Mahallesi Yankı Sokak üzerinde de kaya düşme tehlikesinin olduğunu dile getiren Neslihan Ak, her iki yerle ilgili olarak gerekli yerlere müracaat edildiğini belirtti. Herhangi bir yaralanma veya başka bir olay olmadan buralara ivedilikle el atılması gerektiğinin altını çizdi. Neslihan Ak, Manastır içerisinde bulunan parkta güvenlik görevlisinin olmamasının da bir eksiklik olduğunu dile getirdi. Mahalle sakinlerinin ve dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan parka bir güvenlik görevlisi verilmesinin de şart olduğunu sözlerine ekledi. Neslihan Ak yine park içerisinde muhtarlık binası olmasının da gerekliliğine vurgu yaptı.

“Diğer mahallelere bir defa ilaç sıkılırken, bizim mahalleye iki defa sıkılmalı”

Taş Mahallesi Muhtarı Neslihan Ak, kale eteklerinde bulunan bir mahalle olmaları sebebiyle kaleden aşağıya çok tehlikeli yılanların ve böceklerin geldiğini ifade etti. Bundan dolayı mahallenin sıklıkla ilaçlanması gerektiğinin altını çizdi. Kale eteklerinde bulunan mahalleyi zarar verici hayvanlardan korumak için alınacak önlemlerin artırılması gerektiğini vurguladı.

“Mahalleye yenilikler kazandırdı”

Taş Mahallesi Muhtarı Neslihan Ak, seçildiği günden bu yana mahalle sakinlerinin sorunlarıyla içli dışlı olarak mücadelesine devam ediyor. Mahalle sakinleri ile her Ramazan ayında iftar yemeğinde bir araya geldiklerini, herhangi bir cenaze veya düğün merasimi için sandalye ve masa hizmetini mahalleye kazandırdıklarını ifade eden Neslihan Ak, daha fazla yenilik ve çalışma için mahalle sakinleri ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

“Aileme vakit ayıramıyorum”

Neslihan Ak, muhtarlık görevinden dolayı ailesine fazla vakit ayıramadığını dile getirdi. Belli zamanlarda akşam saat 9-10´a kadar dahi mahallesi için çalıştığını ifade eden Neslihan Ak, muhtarlık görevinden fırsat buldukça ailesine vakit ayırabildiğini sözlerine ekledi. Ama her ne olursa olsun, mahallesini ailesi gibi gördüğünü ifade eden Neslihan Ak, “Önce mahallem sonra ailem” dedi.

Kozan Ekspres Gazetesi´nin “Muhtarlarımızı Tanıyalım” köşesine, Kozan Cumhuriyet tarihinin ilk kadın muhtar olma ünvanını taşıyan Neslihan Ak konuk oldu. Neslihan Ak, mahallesinde yaşanan sorunları, yaptığı çalışmaları ve çalışma prensiplerini anlattı.

Kozan Ekspres Gazetesi olarak Neslihan Ak´a bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyor, görevinde başarılar diliyoruz.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÖNCE MAHALLEM SONRA AİLEM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Talip Dağlı Mimarlık İnşaat Gayrimenkul Şirketi açıldı
Talip Dağlı Mimarlık İnşaat Gayrimenkul Şirketi açıldı
Işletmeciliğini Kozan´ın önde gelen esnaflarından Fatin Rüştü Dağlı´nın oğlu Talip Dağlı´nın yapacağı Talip Dağlı Mimarlık İnşaat Gayrimenkul Şirketi, AK Parti adana milletvekili Tamer Dağlı´nın katılımı ile gerçekleştirildi.
Başkan Özgan´dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Özgan´dan Gaziler Günü mesajı
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan , Gaziler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı
İŞKUR, AKP´nin arka bahçesi mi?
İŞKUR, AKP´nin arka bahçesi mi?
Türkiye´de istihdam sayısını yükseltmek amacıyla İŞKUR belli aralıklarla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak üzere işçi alımı gerçekleştiriyor. Bu alımların adaletli olup olmadığını kamuoyuna soruyoruz.
İstanbul´da büyük şölen
İstanbul´da büyük şölen
Adana Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Adana Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi´nin katkılarıyla bu yıl ikincisi düzenlenen ADANAFEST tanıtım günleri olarak 6-7-8 Eylül de tarihinde Etiler Sanatçılar Parkında gerçekleştirildi.
AFAD GÜNÜLLÜLÜK PROJESİ
AFAD GÜNÜLLÜLÜK PROJESİ
Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, AFAD Gönüllülük Projesinde hafif arama kurtarma afet farkındalığının artırılması, afet ve acil durumlar karşısında toplum direncinin sağlanması için gönüllü olarak görev yapan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerine özverili ve gayretli çalışmalarından dolayı başarı belgesi verdi.
Trafik kazası : 1 yaralı
Trafik kazası : 1 yaralı
Kozan´da meydana gelen trafik kazasında bir çocuk yaralandı, yaralı çocuk ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Gürçam´dan yeni eğitim-öğretim yılı mesajı
Gürçam´dan yeni eğitim-öğretim yılı mesajı
Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başlaması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yayınladı.
Aladağ ailesinden Diyanet´e arsa bağışı
Aladağ ailesinden Diyanet´e arsa bağışı
Kozan ilçesinde geçtiğimiz yıllarda vefat eden Turhan-Perihan Aladağ´ın varisleri olarak evlatları cami hizmetinde kullanılmak üzere Diyanet Vakfı´na arsa bağışında bulundular.
Sönmez, Atatürk Anıtı´na çelenk koydu
Sönmez, Atatürk Anıtı´na çelenk koydu
2019-2020 eğitim ve öğretim yılı İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında, Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez Atatürk Anıtı´na çelenk koyarak şükranlarını sundu.
Kazım Özgan´dan açıklama var
Kazım Özgan´dan açıklama var
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu´nun Kozan ziyareti ile ilgili olarak gazetemizin “Sessiz sedasız ziyaret” başlıklı haberi ile ilgili olarak açıklama yaptı.
Şirket, 7 milyon ciro yaptı
Şirket, 7 milyon ciro yaptı
Kozan İmar Limited Şirketi; “Mülkiyeti değerli Kozanlı hemşerilerimize ait tesislerin satılması, devredilmesi söz konusu değildir. Zarar ettirilmesi, zararına faaliyetlerini savunmak ise Kozanlılara ihanettir” ifadelerini kullanarak son günlerde şirket hakkında kamuoyunda, aslı astarı olmayan iddialar olduğunu belirterek açıklamalarda bulundu.
Mükremin Topal´ın kızı Seda evlendi
Mükremin Topal´ın kızı Seda evlendi
Kozan´ın sevilen esnaflarından, MHP Eski Kozan Belediye Meclis Üyesi Mükremin ve Zeynep Topal´ın kızları Seda ile Tanju Gezgin, Ayna Organizasyon´da düzenlenen düğün töreniniyle dünya evine girdiler.
Kozan´da damak tadının adı Paçahan
Kozan´da damak tadının adı Paçahan
Açıldığı günden bu yana her geçen gün kalitesini ve başarısını artıran Paçahan, tam anlamıyla paça lezzetinin damak zevkine sunulduğu adres olarak 1 numara olma yolunda.
OTOPARK SIKINTISI ORTADAN KALKIYOR
OTOPARK SIKINTISI ORTADAN KALKIYOR
Geçtiğimiz günlerde yıkım işlemleri başlatılan eski Kozan Devlet Hastanesi´nin yıkımı tamamlandı. Devlet Hastanesi´nin eski binasının yeri otopark olacak şekilde dizayn edildi.
Sönmez´den yeni eğitim-öğretim yılı meaajı
Sönmez´den yeni eğitim-öğretim yılı meaajı
2019-2020 eğitim ve öğretim sezonunun açılması ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez yazılı bir açıklama yayınlayarak, yeni eğitim ve öğretim yılının verimli geçmesini temenni etti.
Velilerde telaş başladı
Velilerde telaş başladı
Okulların açılmasına Kısa bir süre kala velilerde de öğrencilerin eğitim ve öğretiminde gerekli kırtasiye araçları ile okul formalarını alma kaygısı başladı.
Ne havuzmuş be!!!
Ne havuzmuş be!!!
Yaz bitti. Havuz yine açılmadı. Bir türlü açılarak hizmete giremeyen Kozan Olimpik Yüzme Havuzu yaz aylarının bitmesine rağmen hala açılamadı. Bir türlü ihalesi yapılamadı. Süreç aynı kamlumbağanın yol kat etmesi gibi ilerliyor.
Gürçam´dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı
Gürçam´dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı
Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam 30 Ağsutos Zafer Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Gürçam mesajında; “Milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 97. yıldönümünü milletçe kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz.
Zafer Bayramı´nın 97. yılı
Zafer Bayramı´nın 97. yılı
30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 97. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Kozan´da düzenlenen bazı etkinliklerle kutlandı.
Sarıeroğlu son yolculuğuna uğurlandı
Sarıeroğlu son yolculuğuna uğurlandı
AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu´nun 70 yaşında vefat eden babası Şadi Sarıeroğlu, Adana´da son yolculuğuna uğurlandı.
BAŞKANLARDAN ORTAK SÖYLEM
BAŞKANLARDAN ORTAK SÖYLEM
“34 yıllık yol hikâyesi bitirilmeli”
KOZANLI DOKTORDAN ACI HABER
KOZANLI DOKTORDAN ACI HABER
Aslen Kozanlı olan hemşehrimiz Doktor Yasemin Ünüvar Özkan (47) geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
CHPLİ KADINLAR TEK YÜREK
CHPLİ KADINLAR TEK YÜREK
Kırıkkale´de eşi tarafından vahşice öldürülen Emine Bulut cinayeti ile ilgili CHP Kozan İlçe Kadın Kolları basın açıklaması yaptı. CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Belgin Sarıtaş tarafından yapılan açıklamaya, CHP Kozan İlçe Başkanı Bünyamin Sedefoğlu´nun yanı sıra partililer de katıldı.
5. Yiğenoğlu Ailesi Buluşması
5. Yiğenoğlu Ailesi Buluşması
Yiğenoğlu Ailesi Dayanışma Derneği tarafından organize edilen 5. Savruk Buluşması geçtiğimiz Pazar günü Savruk Yaylası´nda gerçekleştirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Adana için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:03 07:43 12:51 15:23 17:40 19:08
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar