Öz;” Yeteri kadar akrep ve yılan serumumuz var”
Kozan Ekspres Gazetesine konuşan İlçe Sağlık Müdür Vekili Murat Öz halkımız endişe etmesin yeteri kadar akrep ve yılan serumu depolarımızda mevcut dedi.
Tarih: 16.6.2017 17:49:02/ 3012okunma / 0yorum

K.Ekspres- Gazetemizin geçen sayısında gündeme taşıdığı “akrep  ve yılan serumu varmı?” Haberinin ardından Kozan İlçe Sağlık Müdür Vekili Doktor Murat Öz İlçe Sağlık Müdürlüğü ilaç depolarında yeterince sotkun bulunduğunu söyledi.

Gazetemizin gündeme taşıdığı haberin ardından gazetemize açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdür Vekili Murat Öz geçtiğimiz yıl içerisinde 1 haftalık kısa bir sıkıntının yaşandığı fakat bu yıl için her hangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını söyledi.

Öz” İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyemizde akrep ve yılan ısırmalarına karşın her hangi bir ilaç veya tedavi metaryali eksiğimiz bulunmamaktadır. Geçtiğimiz yıl 1 hafta gibi kısa bir zaman diliminde sıkıntı yaşandı. Lakin bu durum bu yıl söz konusu değil.

Ben konuya farklı bir acıdan bakmak istiyorum. Yılan ve akrep ısırmalarında her hastaya bu serumlar uygulanır diye bir durum söz konusu değil. Hastanın genel durumuna göre müdahale eden doktorun vereceği karar ile uygulanır. Bu tip vakalarda bu serumlar kullanıldığı durumda hastananın alerjik tepkileri karşısında ters etki ile hasta dahi kaybedile bilinir. Toplumumuzun genelinde oluşan her akrep ve yılan sırmasına serum uygulanır. Ön yargısı tamamen yanlıştan başka bir şey değildir. Bu tip bir ısırma karşısında hasta zaman kaybedilmeden en yakın sağlık istasyonuna yetiştilmelidir. Bakın ülkemizde arı sokmasından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı, yılan ve akrep sokmasından dolayı hayatını kaybeden daha yüksek. Yılan ve akrepten herkes korkuyor. Ama arıdan korkmuyor. Bu tamamen alerjik tepkiler ile alakalı bir durumdur. Akrep ve yılan serumu yeterince stoklarımızda ve sağlık istasyonlarımızda mevcuttur” dedi./resimler/2017-6/16/1751180458914.jpg

Uçar;” Günde 10 Vaka Geliyor”

Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Kozan Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzman Doktor Kubilay Uçar 1 gün içerisinde ortalama 10 vaka ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Uçar ; “ Yaz aylarının başlaması ile birlikte devlet hastanemize yılan ve akrep ısırmaları nedeni ile 1 gün içerisinde ortalama 10 hasta başvurmaktadır.

Hastanemiz eczane stoklarında yeterince akrep ve yılan serumu bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak Kozan İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ile kordine halindeyiz. Haftalık olarak ihtiyaçlar doğrultusunda talepte bulunuyoruz. Talebimiz 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yerine getiriliyor.

Bizlerin en çok çektiği sıkıntının başında akrep ve yılan ısırmalarında her hastaya serum uygulanacak diye bir durum söz konusu değildir. Lakin halkımızda böyle bir algı hakim. Bu nedenle hasta ve yakınları ile görevli arkadaşlarımız ve doktorlarımız sıkıntı yaşıya biliyorlar. Bu uygulama hastanın klinik bulguları doğrultusunda uygulanacak bir tedavi yoludur. Her yılan ve akrep sokmasına karşı serum kullanılmaz” dedi.

/resimler/2017-6/16/1751504053350.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yeteri kadar akrep yılan serumumuz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Anne Dostu Hastane”
“Anne Dostu Hastane”
Bölge hastanesi konumunda olan Kozan Devlet Hastanesi “Anne Dostu Hastane” olma ünvanını alarak sağlık hizmetlerine yeni bir sayfa açtı.
Kozanlı Kadınlara Ücretsiz Meme Kanseri Taraması
Kozanlı Kadınlara Ücretsiz Meme Kanseri Taraması
Ekim ayının meme kanseri bilinçlendirme ayı olması sebebiyle Kozan Toplum Sağlığı Merkezi bahçesinde ücretsiz olarak meme kanseri taraması yapılacak.
Gürçam “Kozanımıza hayırlı olsun”
Gürçam “Kozanımıza hayırlı olsun”
200 yataklı Kozan Devlet Hastanesi yapıldıktan sonra vatandaş tarafından sürekli istenen MR ünitesinin 2017 yılı içinde ihalesi yaoılmış, ve Ocak ayı içinde bekleniyordu.
SAĞLIKLI BESLEN, HAREKET ET, MUTLU OL
SAĞLIKLI BESLEN, HAREKET ET, MUTLU OL
Kozan Toplum Sağlığı Merkezinin hazırladığı ‘´SAĞLIKLI BESLEN, HAREKET ET, MUTLU OL´´ isimli etkinlik Salı günü Muhsin Yazıcıoğlu Parkında düzenlendi.
PANAYIR HAVASINDA MATEMATİK DERSİ‏
PANAYIR HAVASINDA MATEMATİK DERSİ‏
Özel Burç İlkokulu öğrencileri matematik dersini panayıra çevirdi.
TATLI; BEYNİMİZİ BESLİYOR MUYUZ?
TATLI; BEYNİMİZİ BESLİYOR MUYUZ?
Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İbrahim Tatlı, insan beyni ile beslenme arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma ve sonucunu yaptığı açıklama ile bildirdi.
CAN; GRİBAL ENFEKSİYON NORMAL SEVİYEDE”
CAN; GRİBAL ENFEKSİYON NORMAL SEVİYEDE”
Kozan Devlet Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Doktor Süleyman Can, son günlerde yaygın olarak görülen gribal enfeksiyonlara karşı vatandaşları uyardı.
GRİP SALGINI TAVAN YAPTI
GRİP SALGINI TAVAN YAPTI
İlçemiz Kozan´da ki hasta sayısı 2 kat arttı. Acil servisler yetişemez hale geldi.
AKTİFEĞİTİMSEN´DEN SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ
AKTİFEĞİTİMSEN´DEN SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ
Aktif Eğitimciler Sendikası üyeleriyle sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenledi.
KOZAN´DA MEME KANSERİ TARAMASI
KOZAN´DA MEME KANSERİ TARAMASI
Kozan´da 48 kadına meme kanseri taraması yapıldığı, 60 kadının da taramadan geçirileceği bildirildi.
Evlerde Radyasyon Ölçümü Yapılacak
Evlerde Radyasyon Ölçümü Yapılacak
Kozan toplum sağlı merkezi sorumlu hekimi Konca Açıkgöz tarafından yapılan yazı basın açıklaması ile ilçemizde daha önceden belirlenen 90 evde radyasyon ölçümü yapılacağı öğrenildi. Basın kuruluşlarına servis edinilen basın açıklamasında toplum sağlığı sorumlu hekimi Konca Açıkgöz bir dizi açıklamalarda bulundu.
Volkan Varan’ dan iyi haber
Volkan Varan’ dan iyi haber
Görevi başında iken beyin kanaması geçiren Volkan Varan’ ın durumunun iyiye gittiği öğrenildi.
Hastane İnşaatı Tekrar Başladı
Hastane İnşaatı Tekrar Başladı
yapımına 2012 yılında başlanılan 200 yataklı Kozan devlet hastanesi yeni bina inşaatı yüklenici firmanın hak edişlerini alamaması nedeni ile ekonomik sıkıntı çektiği ve bu gerekçe ile inşaat durmuş. İdi.
Erciyes’e Devlet Hastanesinden Açıklama
Erciyes’e Devlet Hastanesinden Açıklama
Gazetemizin köşe yazarlarından araştırmacı gazeteci yazar Hüseyin Erciyes’in kaleme aldığı Talasemi Testi için Kozan Devlet hastanesinde alınan ücretleri gündeme taşıyarak alınan ücretler ile alakalı olarak kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini ifade etmişti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Adana için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:03 07:43 12:51 15:23 17:40 19:08
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar