“TEŞHİS 2004´te KONULDU”
Kozan Belediye başkanı Kazım Özgan, Kozan´ın tarih turizmine yönlendirilmesi amacıyla 2004 yılında teşhisi koyduklarını ve bu yönde çalışma yaptıklarını ifade etti.
Tarih: 12.7.2019 11:05:20/ 2939okunma / 0yorum

4 Temmuz tarihinde Kozan Ekspres Gazetesi´nde; “Kurtuluş yolu tarih turizmi” başlığı altında, tarihi Hurmalı Konak İşletmecisi Amir Akdağ´ın önerileri doğrultusunda Kozan tarih turizminin az bütçeyle canlandırılabileceğinin haberini yapmıştık.

Amir Akdağ, Kozan tarih turizminin canlandırılması için 7 maddeden oluşan yol haritasını Kozan Ekspres Gazetesi ile paylaşmıştı. Amir Akdağ; Kozan´da koruma altında olan olmayan 100 yıldan eski taş binaların yok olmaktan kurtarılması, özellikle günü birlik tur düzenleyen tur şirketleri temsilcilerinin Kozan´a davet edilmesi ve karşılıklı görüşmelerle Adana, Mersin, Maraş, Gaziantep gibi yakın büyükşehirlerden Kozan´a tur düzenlenmesi için gerekli şartların oluşturulması, Kozan giriş yollarına gezilebilecek yerleri gösteren büyük tabelaların konulması, günlük doğa gezileri için yeni parkurların bulunup tanıtımının yapılması, belediye tanzim satış mağazası oluşturulması, festivaller ve karnavalların mutlaka gerçekleştirilmesi ve Kozan dışında Ankara, İstanbul, Adana gibi şehirlerde yaşayan çalışan üst mevkilerde bulunan Kozanlıları fahri görevlendirmelerle Kozan için çalışmaya teşvik ve önere etmek suretiyle Kozan´ın tanıtımının hızlandırılması gerektiğinin altını çizmişti.

İşletmeci Amir Akdağ´ın önerilerinin ardından Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Kozan Ekspres Gazetesi´ne yaptığı açıklamada; tarih turizminin canlandırılması noktasında teşhisi 2004 yılında koyduklarını ifade etti.

Kozan Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Erciyes´e yaptığı açıklamada, yapılan haberle ilgili olarak bir dizi açıklamada bulundu.

“İlk teşhisi 2004´te koyduk”

Erciyes´e, tarih turizmine teşhisi 2004 yılında koyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Kazım Özgan, görevde oldukları süre içerisinde her türlü tarihi değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında çalışmalar yapıldığını, yerli ve yabancı turistlerin Kozan´a gelmesi için belediye olarak her türlü imkanın sağlandığını ifade etti.

“10 yıllık dönem içinde çok iş yaptık”

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, tarih turizmini canlandırmak amacıyla Kozan Kalesi, Manastır, Aşağı ve Yukarı Çarşı restorasyonu, Büyük Cami restorasyonu, Mustafa Kemal Sokak restorasyonu, Yaverin Konağı restorasyonu vb. yerlerde ciddi manada çalışma yaptıklarını söyledi. Kazım Özgan, kendilerinin göreve geldiğinde Kozan Kalesi´ne hiç kimsenin çıkamadığını belirterek, o günleri geride bıraktıklarını ifade etti.

“Yaptığımız çalışmalarla turizm kimliği ortaya çıktı”

Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Erciyes´e, yapılan tarihi çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren Kazım Özgan, kendi 10 yıllık döneminde yaptığı tarih turizmine ilişkin çalışmalarla, Kozan´daki tarih kimliğinin ortaya çıktığını ifade etti. Yapılan restorasyon ve çevre düzenlemeleri ile Kozan´a hiç gelmeyen turistlerin geldiğini, ömründe hiç Kozan Kalesi´ne çıkmamış insanların Kozan Kalesi´ne çıkarak gezdiğini, tarihini ve kültürünü öğrendiğini ifade etti. Kazım Özgan, tarih turizmi ile ilgili olarak çalışmalarının bu dönemde de ara verilmeden devam edeceğini kaydetti.

“Kozan turizm kenti olabilir”

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Kozan´ın sadece tarih turizmi ile ilgili değil, yayla turizmi, doğa turizmi, kış aylarında kayak turizmi ile canlandırabileceğini söyledi. Özgan, Ürgüp´ü ünlendiren balon turizminin de Kozan´a kazandırılarak, Kozan´ın tarih ve doğa turizminde merkez haline getirileceğini vurguladı.

“İç Anadolu ile Akdeniz´i birbirine bağlayacak şehir Kozan”

Kozan´ın güzel coğrafi konuma sahip olan ilçeler arasında olduğunu belirten Kozan Belediye başkanı Kazım Özgan, “Mansurlu-Kayseri yolunun faaliyete geçmesinin ardından Kozan´da büyük değişiklikler olacaktır” ifadesini kullandı. Kayseri yolunun sadece ticari açıdan değil, tarih ve doğa turizmi açısından Kozan için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Bundan dolayı bu yolun bir an önce bitirilerek hizmete açılması gerektiğini de vurguladı.

“Kozan Kalesi cazibe merkezi olacak”

Kozan Kalesi´nde geçmiş dönemlerde çevre düzenlenmesi ve yol yapım çalışmalarının tamamlandığını belirten Kazım Özgan, Kozan Kalesi´ne restaurant-cafe ve otel yapılarak buranın canlandırılacağını ifade etti. Ayrıca, Kozan Kalesi´nden Tavşantepe Mahallesi´ne teleferik projelerinin olduğunu belirten Kazım Özgan, bu proje hayata geçmese dahi Kozan Kalesi yol başlangıcından tepeye kadar asansör sisteminin faaliyete geçirileceğini sözlerine ekledi. Yerli ve yabancı turistlerin Jandarma Karakolu´nun bulunduğu yerden asansörle veya araçla Kozan Kalesi´ne taşınacağını belirtti. Kazım Özgan, tarih turizminin canlandırılması için her türlü gayreti göstereceklerini sözlerine ekledi.

“Amir Bey´i takdir ediyorum”

Kozan Belediye başkanı Kazım Özgan, Hurmalı Konak İşletmecisi Amir Akdağ´ın tarih turizminin canlandırması noktasında verdiği yol haritası bilgilerinin tamamına katıldığını ifade etti. “Son 5 yıl içerisinde özel sektörde tarih turizmi girişiminde bulunduğu için kendisini ayrıca tebrik ediyorum. Projeleri ve yol haritası ile ilgili olarak kendisiyle daha önce görüştük. Yapılması gereken çalışmalarımızı birlikte yapmak isteriz. Ayrıca Amir Akdağ gibi başka kişilerin de tarihi konakları veya tarihi mekanları değerlendirerek tarih turizmine kazandırılması noktasında, belediye olarak her türlü desteği vereceğiz” dedi.

“Otellerin çoğalması gerekiyor”

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, tarih turizminde en önemli noktanın otel olduğuna dikkat çekti. Beypazarı örneğini veren Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, “Günü birlik gezilerde herhangi bir sorun yok. Ancak, konaklama konusunda yeterli seviyede değiliz. Bunun aşılması içinde çalışmalarımız devam ediyo”r dedi. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, mevcutta bulunan konakların restorasyonları tamamlandıktan sonra butik otel olarak hizmet vermesi içinde proje çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

“Anavarza´da dinlenme alanı ve restaurant açılacak”

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Anavarza Kalesi´nde bulunan dinlenme alanı ve restaurant bölümünün Kozan Belediyesi´ne geçtiğini ifade ederek, kısa süre içerisinde burada hizmet verilmeye başlanacağını söyledi. Anavarza Kalesi´ne bu sayede Kozan Belediyesi elinin deyeceğini ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEŞHİS 2004 KONULDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Talip Dağlı Mimarlık İnşaat Gayrimenkul Şirketi açıldı
Talip Dağlı Mimarlık İnşaat Gayrimenkul Şirketi açıldı
Işletmeciliğini Kozan´ın önde gelen esnaflarından Fatin Rüştü Dağlı´nın oğlu Talip Dağlı´nın yapacağı Talip Dağlı Mimarlık İnşaat Gayrimenkul Şirketi, AK Parti adana milletvekili Tamer Dağlı´nın katılımı ile gerçekleştirildi.
Başkan Özgan´dan Gaziler Günü mesajı
Başkan Özgan´dan Gaziler Günü mesajı
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan , Gaziler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı
İŞKUR, AKP´nin arka bahçesi mi?
İŞKUR, AKP´nin arka bahçesi mi?
Türkiye´de istihdam sayısını yükseltmek amacıyla İŞKUR belli aralıklarla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak üzere işçi alımı gerçekleştiriyor. Bu alımların adaletli olup olmadığını kamuoyuna soruyoruz.
İstanbul´da büyük şölen
İstanbul´da büyük şölen
Adana Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Adana Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi´nin katkılarıyla bu yıl ikincisi düzenlenen ADANAFEST tanıtım günleri olarak 6-7-8 Eylül de tarihinde Etiler Sanatçılar Parkında gerçekleştirildi.
AFAD GÜNÜLLÜLÜK PROJESİ
AFAD GÜNÜLLÜLÜK PROJESİ
Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, AFAD Gönüllülük Projesinde hafif arama kurtarma afet farkındalığının artırılması, afet ve acil durumlar karşısında toplum direncinin sağlanması için gönüllü olarak görev yapan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerine özverili ve gayretli çalışmalarından dolayı başarı belgesi verdi.
Trafik kazası : 1 yaralı
Trafik kazası : 1 yaralı
Kozan´da meydana gelen trafik kazasında bir çocuk yaralandı, yaralı çocuk ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Gürçam´dan yeni eğitim-öğretim yılı mesajı
Gürçam´dan yeni eğitim-öğretim yılı mesajı
Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başlaması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yayınladı.
Aladağ ailesinden Diyanet´e arsa bağışı
Aladağ ailesinden Diyanet´e arsa bağışı
Kozan ilçesinde geçtiğimiz yıllarda vefat eden Turhan-Perihan Aladağ´ın varisleri olarak evlatları cami hizmetinde kullanılmak üzere Diyanet Vakfı´na arsa bağışında bulundular.
Sönmez, Atatürk Anıtı´na çelenk koydu
Sönmez, Atatürk Anıtı´na çelenk koydu
2019-2020 eğitim ve öğretim yılı İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında, Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez Atatürk Anıtı´na çelenk koyarak şükranlarını sundu.
Kazım Özgan´dan açıklama var
Kazım Özgan´dan açıklama var
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu´nun Kozan ziyareti ile ilgili olarak gazetemizin “Sessiz sedasız ziyaret” başlıklı haberi ile ilgili olarak açıklama yaptı.
Şirket, 7 milyon ciro yaptı
Şirket, 7 milyon ciro yaptı
Kozan İmar Limited Şirketi; “Mülkiyeti değerli Kozanlı hemşerilerimize ait tesislerin satılması, devredilmesi söz konusu değildir. Zarar ettirilmesi, zararına faaliyetlerini savunmak ise Kozanlılara ihanettir” ifadelerini kullanarak son günlerde şirket hakkında kamuoyunda, aslı astarı olmayan iddialar olduğunu belirterek açıklamalarda bulundu.
Mükremin Topal´ın kızı Seda evlendi
Mükremin Topal´ın kızı Seda evlendi
Kozan´ın sevilen esnaflarından, MHP Eski Kozan Belediye Meclis Üyesi Mükremin ve Zeynep Topal´ın kızları Seda ile Tanju Gezgin, Ayna Organizasyon´da düzenlenen düğün töreniniyle dünya evine girdiler.
Kozan´da damak tadının adı Paçahan
Kozan´da damak tadının adı Paçahan
Açıldığı günden bu yana her geçen gün kalitesini ve başarısını artıran Paçahan, tam anlamıyla paça lezzetinin damak zevkine sunulduğu adres olarak 1 numara olma yolunda.
OTOPARK SIKINTISI ORTADAN KALKIYOR
OTOPARK SIKINTISI ORTADAN KALKIYOR
Geçtiğimiz günlerde yıkım işlemleri başlatılan eski Kozan Devlet Hastanesi´nin yıkımı tamamlandı. Devlet Hastanesi´nin eski binasının yeri otopark olacak şekilde dizayn edildi.
Sönmez´den yeni eğitim-öğretim yılı meaajı
Sönmez´den yeni eğitim-öğretim yılı meaajı
2019-2020 eğitim ve öğretim sezonunun açılması ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez yazılı bir açıklama yayınlayarak, yeni eğitim ve öğretim yılının verimli geçmesini temenni etti.
Velilerde telaş başladı
Velilerde telaş başladı
Okulların açılmasına Kısa bir süre kala velilerde de öğrencilerin eğitim ve öğretiminde gerekli kırtasiye araçları ile okul formalarını alma kaygısı başladı.
Ne havuzmuş be!!!
Ne havuzmuş be!!!
Yaz bitti. Havuz yine açılmadı. Bir türlü açılarak hizmete giremeyen Kozan Olimpik Yüzme Havuzu yaz aylarının bitmesine rağmen hala açılamadı. Bir türlü ihalesi yapılamadı. Süreç aynı kamlumbağanın yol kat etmesi gibi ilerliyor.
Gürçam´dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı
Gürçam´dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı
Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam 30 Ağsutos Zafer Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Gürçam mesajında; “Milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 97. yıldönümünü milletçe kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz.
Zafer Bayramı´nın 97. yılı
Zafer Bayramı´nın 97. yılı
30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 97. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Kozan´da düzenlenen bazı etkinliklerle kutlandı.
Sarıeroğlu son yolculuğuna uğurlandı
Sarıeroğlu son yolculuğuna uğurlandı
AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu´nun 70 yaşında vefat eden babası Şadi Sarıeroğlu, Adana´da son yolculuğuna uğurlandı.
BAŞKANLARDAN ORTAK SÖYLEM
BAŞKANLARDAN ORTAK SÖYLEM
“34 yıllık yol hikâyesi bitirilmeli”
KOZANLI DOKTORDAN ACI HABER
KOZANLI DOKTORDAN ACI HABER
Aslen Kozanlı olan hemşehrimiz Doktor Yasemin Ünüvar Özkan (47) geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
CHPLİ KADINLAR TEK YÜREK
CHPLİ KADINLAR TEK YÜREK
Kırıkkale´de eşi tarafından vahşice öldürülen Emine Bulut cinayeti ile ilgili CHP Kozan İlçe Kadın Kolları basın açıklaması yaptı. CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Belgin Sarıtaş tarafından yapılan açıklamaya, CHP Kozan İlçe Başkanı Bünyamin Sedefoğlu´nun yanı sıra partililer de katıldı.
5. Yiğenoğlu Ailesi Buluşması
5. Yiğenoğlu Ailesi Buluşması
Yiğenoğlu Ailesi Dayanışma Derneği tarafından organize edilen 5. Savruk Buluşması geçtiğimiz Pazar günü Savruk Yaylası´nda gerçekleştirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Adana için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:03 07:43 12:51 15:23 17:40 19:08
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar