Anahtar Kelimeler: . coşkusuna corona engeli

100. yıl coşkusuna corona engeli

Kozan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümüne corona virüsü engeli takıldı. 100. yıl coşkusu sosyal mesafeli corona tedbirli buruk kutlandı.

Corona virüsü nedeniyle düzenlenecek birçok program iptal edildi. Kurtuluş programı, 7 pare top atışı ile başladı. Hoşkadem Camii önünde düzenlenen programda kurtuluş ezanı okunarak düşman bayrağı indirildi. Yerine Türk bayrağı çekildi. Düşman bayrağı ayaklar altına alınarak tepelendi. Zincirlenmiş Hürriyet Kızı kurtarıldı.

İlçe Müftüsü Celil Karaca ve Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan birer konuşma gerçekleştirdiler.

2 Haziran'ın esarete, başka bir bayrak altında yaşamaya, sömürgeciliğe, emperyalizme karşı destan yazılan bir gün olduğunu kaydeden Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Kozan topraklarının düşman çizmelerinden kurtulduğu gün olan 2 Haziran 1920'yi hatırlatarak, 2 Haziran'ın kahraman Kozanlıların gelecek nesillere bahşettiği özgürlük günü olduğunu söyledi. Kozan Belediye başkanı Kazım Özgan sözlerine şöyle devam etti:

“Günümüzden tam 100 yıl önce Kozan’daki kahraman ecdadımız ölüm kalım savaşı vererek canları pahasına bu toprakları düşmandan temizlediler. İşgalci güçler, 100 yıl önce bugün tüm Anadolu'da olduğu gibi Kozan'da da yüreği vatan sevgisi ile dolu Türk askeri ve halkının direnci karşısında işgal ettikleri topraklardan çekilmek zorunda kalmışlardır. Kozan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutluyor, bu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve şükran duygularıyla rahmetle anarken, Allah bizleri tekrar esaret altına düşenlerden etmesin” dedi.

Hoşkadem Camii önünde düzenlenen programın ardından törene katılanlar Kozan Mezarlığında bulunan Şehitliği ziyaret ettiler. Burada kur'an-ı Kerim okunarak hoşkadem Camii imam hatibi Abdurrahman Yılmaz tarafından şehitlerimiz için dua edildi. Bölge için büyük bir öneme sahip, vatan ve millet aşkı ile şehit olan Saim Bey’in mezarı da ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı.