Anahtar Kelimeler: liradan aşağı fiyat

10 liradan aşağı fiyat yok

Bölgede zor günler geçiren yer fıstığı üreticileri Kozan'da bir araya geldi. Fıstık üreticileri 10 liranın altında fıstık satışının yapılmayacağını açıkladılar.

Kozan, İmamoğlu, Ceyhan, Osmaniye ve Kadirli bölgesinde yer fıstığı üretimi gerçekleştiren çiftçiler Kozan Ticaret Borsası ev sahipliğinde bir araya geldi. Üreticiden tüketiciye ulaşıncaya dek büyük fiyat farkı oluşan yer fıstığında bu sezon çok düşük fiyatlar söz konusu oldu. Pandemi sürecinde tonlarca yer fıstığı elinde kalan üreticilerden çok düşük fiyatlara fıstık alınmaya çalışılıyor. Kiloda 7,5 lira ile 9 arasında masrafı olan yer fıstığı üreticisinin elindeki fıstıklar 4 ile 6 lira arasında alınıyor. Büyük zarar karşısında yer fıstığı üreticisi ne yapacağını şaşırdı.

“Devlet destek versin”

Kozan Ticaret Odası ev sahipliğinde bir araya gelen bölgenin fıstık üreticileri devletin mısır, buğday gibi ürünlere verdiği desteği yer fıstığını da vermesi gerektiğinin altını çizdiler. Fiyat belirlemede ve destek vermede devletin öncülük yapması isteyen yerfıstığı üreticisi, bütün sorunları ve çözüm noktalarını tartıştılar.

Üreticiden tüketiciye çok büyük fiyat farkı ortaya çıkıyor

Karşılıklı istişare içinde fikirlerini ortaya koyan yer fıstığı üreticileri kendilerinin 7,5 lira ile 9 lira arasında mal ettikleri yer fıstığının çerezcilerde 40 lira 50 lira arasında satıldığını ve bunun da nasıl olduğunu merak ettiklerini ifade ettiler. Üreticinin ve tüketicinin zarar etmemesi için devletin bu konuda önemli adımlar atması gerektiğinin altını çizen yer fıstığı üreticileri, üretici tüketici arasındaki uçurumun kapanması gerektiğine dikkat çektiler.

4. toplantı yapıldı

Daha önce çeşitli bölgelerde bir araya gelen yer fıstığı üreticileri bu kez de Kozan Ticaret Borsası ev sahipliğinde bir araya geldiler. Toplantıda öne çıkan konular arasında hiçbir üreticinin fıstığını 10 liranın altında satmaması kararı oldu. Böylelikle düşük fiyata almak isteyen kişilerin ve kurumların önüne geçileceği planlanıyor. Hiç kimse fıstığını belirlenen fiyatın altında vermezse bu sorunun da giderileceği bildiriliyor.

10 liranın altında hiç kimse fiyat vermeyecek

Depolarında tonlarca yer fıstığı olduğunu ifade eden çiftçiler, 2-3 hafta sonra yer fıstığında yeni hasat döneminin başlayacağını ifade ederek, fiyat konusunda birlik ve beraberlik sağlanmazsa yeni hasat döneminde fıstığın daha ucuza gidebileceğini ifade ettiler. Kozan Ticaret Borsası Genel Sekreteri Türker Yaşar ve çiftçi Hakan Tümer çiftçilerin sorunlarını ve şikayetlerini not alarak üst mercilere ulaştırılmasını sağlayacaklarını ifade ettiler. Toplantı sonunda çeşitli konular gündeme gelirken fıstığın 4 lira 5 lira veya 6 liraya değil, en düşük 10 liraya satılması gerektiğinin kararını alan çiftçiler, bu karara da bölgedeki bütün üreticilerin uymasını istediler.