400 Kelebek Türünden 160`ı Saimbeyli`de

400 Kelebek Türünden 160`ı Saimbeyli`de

Türkiye`deki 400 kelebek türünden 160`ının Adana`nın Saimbeyli ilçesinde bulunması nedeniyle bilim adamları ilçeye akın etti. Saimbeyli`de keşfettikleri ve `Teressa Mavisi` adını verdikleri endemik kelebeği 20 sene sonra tekrar bulan Türk bilim adamları

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Biyometri ve Genetik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Zeynel Cebeci, "Şu anda ülkemizdeki en önemli on kelebek alanından birisi olan Saimbeyli`de Cöbük mevkisinde bulunuyoruz. Burası genel olarak Karaçam ağaçlarının olduğu bir bölge.Karaçam ağaçlarının bulunduğu bu alanda Türkiye`deki yaklaşık 400 kelebek türünden 150 ya da 160`ını görmek mümkün. Bu yüzden Mayıs ayı itibariyle bölgede kelebek gözlemi yapmak için bir ortam sunuyor bize" dedi.

"Kültürel Turlar Düzenlenmeli"

Bu kelebek türünün "Saimbeyli Mavisi" adıyla adlandırıldığını kaydeden Cebeci, "Oldukça iri ve Mavi gösterişli bir kelebek türümüz. Saimbeyli`de uçması ayrı bir güzellik. Özellikle böyle doğal bir güzelliğin içinde bulunmak için önemli bir sebep teşkil ediyor. Bu anlamda Saimbeyli`nin tanıtılması ve turizminin gelişmesi anlamında da ayrı bir önem taşıyor. Bulunduğumuz bölgenin hem bu çok sayıdaki kelebek türünün korunması hem de çocuklarımıza ve geleceğimize onların sahip çıkması için buraya kültürel turların düzenlenmesi için bölgenin önemli bir potansiyel sunduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.

"Ne Üretildiğinden Çok Nasıl Pazarlandığı Önemli"

Çukurova Üniversitesi Kozan İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Çürük ise günümüzde artık ne üretildiğinden çok nasıl pazarladığının önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu anlamda tanıtım anlamında yöremizin sahip olduğu değerleri etkin bir şekilde tanıtabilmek ve sunabilmek zorunlu hale geldi. Saimbeylimize özgüSaimbeyli Mavisi kelebeğini, bir marka değeri olarak tüm dünyaya ve yöremize duyurmak hem Saimbeyli ilçemizin tanıtımı için hem de yeni türün biyolojik olarak tanıtımı için oldukça önemli."

"Bölge Koruma Altına Alınmalı"

Mustafa Kemal Üniversitesi`nden Yrd. Doç. Dr. Erol Atay da yüz metre gibi bir dar bir alanda yaklaşık on iki kelebek türü saydığını belirterek, "Bu kadar çeşitli kelebeğin bulunması buranın koruma altına alınması gerektiğini belirtir" dedi. Atay, şöyle devam etti: "Bu bölgede kelebeğin yaşıyor olmasını Saimbeyli için büyük bir nimet olarak düşünüyorum. Çünkü ben Hatay`da kelebekler üzerine çalışma yapıyorum. Kelebeğin Hatay bölgesinde var olduğuna dair bir belge ispat edemedik. Fakat Adana`da özellikle burada kelebeklerin çok sayıda türünün burada yaşıyor olması önemli. Türkiye`de yeni yeni yaygınlaşan kelebek gözlemciliği etkinlikleri çerçevesinde yeni turlar düzenleyip, yeni insanları buraya getirip bu alanı turizme kazandırmak ilçe için oldukça önemlidir."

"Saimbeyli Turizme Kazandırılmalı"

Adana Toroslar Federasyonu Başkan Vekili Mahmut Nimet Dalkır ise şu açıklamayı yaptı: "Federasyon adına hocalarımızı buraya davet ettik.Saimbeyli Kaymakamı ve Belediye Başkanı`nın desteğiyle burada kelebeklerin bulunduğu yerin tanıtılması için çalışmalar yapacağız.Saimbeyli`nin turizme kazandırılması gerekmektedir. Bu anlamda Toros Dernekleri Federasyonu olarak bu bölgeye bir zerre katkı sağlayabilirsek ne mutlu."

Saimbeyli Dünyaya Tanıtılacak

Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe de ilçenin güzelliklerini araştırmak için gelen Çukurova Üniversitesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi`nden bilim adamlarına ve Toroslar Federasyonu üyelerine teşekkür etti. Gökçe, "Saimbeyli`de çok sayıda doğal güzelliklerimiz var ancak biz kıt imkanlar ile yerel yönetimler yapan yöneticileriz. Böyle değerli ve kıymetli bilim adamlarımızın ve Adana`da çok güçlü olan federasyonumuzun adıyla ilçemiz artık ülkemiz ve dünyaya tanıtılacaktır" diye konuştu.