Altıntaş, ‘Kozan ürünleri kıymetlenecek’

Kurutulmuş ve doğal ürünlere olan ilginin her geçen gün arttığı bu günlerde Kozanlı girişimcilerin kurduğu kooperatif sayesinde Kozan’ın mahsulleri markalaşacak.

b

2017 yılından bu güne eğitim ve emlak alanında hizmetlerine aralıksız devam eden Altıntaş Danışmalık Sahibi Eğitimci Emine Altıntaş kurduğu karma kooperatif ile bölgede yetişen farklı tarım ürünlerinin değerine değer katacak.

Emine Altıntaş başkanlığında kurulan Altıntaş Meyve Sebze İşleme ve Çeşitlenmesi Kooperatifi 24 ay içerisinde bölgede yetişen meyveleri kurutarak dünyanın tatmasını sağlamak istiyor.

Kooperatif iş kapısı olacak

Kooperatif  Başkanı Altıntaş: “Bölgemizin kalkınması adına girişimlerimize aralıksız devam edeceğiz. Kooperatifimiz yeni umutlara kapı aralayacak ve istihdam sağlayacaktır.” Gazetemize konuşan Başkan Emine Altıntaş: “Bilindiği üzere 2017 yılında kurulan firmamız ilk olarak eğitim, yatırım ve emlak danışmanlığı kollarında hizmet vermeye başladık.

Bu alandaki faaliyetlerimiz aralıksız devam ederken, yaklaşık olarak 1.250 bin liralık yatırım bedeli olan kooperatifimizi kurmayı başardık. Bölgemizin insanlarına iş kapısı olmak ve verimli topraklarımızda yetişen ürünleri işlemek istiyoruz. İşlediğimiz ürünleri aracı kullanmadan kooperatifçiliğin sağladığı avantajları kullanarak ucuza mal ederek uygun fiyatlar ile tüketiciye ulaştırmayı istiyoruz.

Satış ağımızı yaptığımız fizibilite çalışmalarımız doğrultusunda her geçen gün güçlendirerek genişletmek istiyoruz. İlk dönemde ilçe merkezimiz başta olmak üzere Adana merkez, Çukurova bölgesi, ülke geneli ve hedefimizi yurt dışına ulaştırmak için çalışıyoruz. Kırsal mahallelerimizde yetişen hurma, elma, üzüm, incir, erik, dut, kiraz, domates, patlıcan, kabak, yeşil biber, yeşil fasulye, baklagil ve narenciye ürünlerimiz kaliteli ve bol şekilde yetişmektedir. Bu ürünlerimiz üretildiği dönemlerde satış fiyatları malumunuz ucuz olmaktadır.

Bölgede yetişen ürün markalaşacak

 Oysa bu ürünlerimiz hijyenik ortamda kurutulması durumunda yüksek fiyatlara satılması sağlanacaktır. Tüm dünyada büyük ilgi gören kurutulmuş ürünler ve doğal ürünleri pazarlamak pazarlanan ürünlerden elde edilen gelirler ile birlikte iş imkânı sağlamak, üreticisinin hak ettiğini kazandırmak amacı ile Altıntaş Kooperatifi’ni Emine Altıntaş, Ömer Faruk Kayamaz, Aydın Çalışkan, Güler Çalışkan, Salih Altıntaş, Cengiz Hoşca ve Burak Ateş’in girişimleri ve yöneticiliklerinde kurduk. Çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Alt yapı çalışmalarımızı tamamladık. Ürünlerimizin ambalajlarını hazırladık. İnternet sitemizi aktif hale getiriyoruz. İnternetten satış kolunu çok kısa bir zaman içerisinde faaliyete geçireceğiz. İlçemiz sınırları içerisinde yıllık 150 bin ton hurma yetiştirilmektedir. Yetiştirilen hurmaların 80 bin tonu Eskimantaş bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu bölge kuracağımız kurutma ve işletme tesisimiz ile Kozan’ın markalaşmasına katkı koymamızın yanı sıra bölge insanına iş imkânı sağlayacağız”  dedi. 

 

Yaptığı başarılı çalışmalar ile bölge insanı tarafından bilinen ve tanınan Altıntaş’ın önderliğinde kurulan Kooperatifin ilçe ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor.