Anahtar Kelimeler: Anavarza meraklılarına kırpıyor

Anavarza meraklılarına göz kırpıyor

Tarihi binlerce yıl eskiye dayanan dünya mirası geçici listesinde yer alan tarihi Anavarza kalıntıları her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkartılıyor.

Şehrinin güney girişinde bulunan Alakapı olarak bilinen (Zafer Takı)  kapısındaki restorasyon çalışması tamamlandı.

2018 yılında başlayan kapı restorasyonu 2 yıl gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanması, bölgede tarih turizminin hareketlenmesi açısından büyük önem taşıyor. Toplam 3 kemerden oluşan kapının 2 kemeri restorasyon yapılırken, 3. kemerin neden restorasyon yapılmaması farklı yorumlara neden olmasına da açıklılık geldi. Gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından Kozan Ekspres Gazetesine açıklama yapan kazıların başladığı 2013 yılından itibaren Anavarza kazılarının bilimsel danışmanlığını yapan, Çukurova Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Arkeolojik Araştırmalar ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Gülşen gerçekleştirilen restorasyonun son yıllarda gerçekleştirilen en başarılı restorasyon olduğunu iddia etti.

3 kemerden 2’si ayakta

" Şuan içerisinde bulunduğumuz Anavarza Kentinin toplam 4 adet kapısı bulunmaktadır. Şuan önünde bulunduğumuz ve restorasyonu tamamlanan Zafer Takı olarak bilinen ve dünyanın ilk duble yolunun başlangıç noktasında 3 kemerli, 8 ayaklı, 6 sütundan oluşan kapının uzunluğu 28, genişliği 5 ve yüksekliği 14 metreden oluşmaktadır. Yapı özellikleri neticesinde Anadolu da bulunan anıtsal nitelikteki tek kapıdır. 2013 yılında başlanılan kazı çalışmaları ilk olarak kapı çevresinde başlatılmıştır. 2013 yılında kapının büyük bir bölümü toprak altında kalmıştı. Bölgede yaşanan 2 büyük depreme rağmen kapının 2 kemeri ayakta kalmayı başarmıştır.

Yapılan titiz çalışmaların ardından kapının restorasyonu yapılmadan önce zemin çalışmaları yapılmış ve Zafer Takı'nın 25 metre altının göl olduğu tespit edilmiştir. Bilimsel çalışmaların ardından tamamen yıkılan 3. kemerin tekrar yapılması durumunda zeminde yaşanabilecek kaymalardan nedeni kapının tamamının yıkılması riski göz önüne alınamadığından kapının 2 kemeri restorasyon edilmiştir. Devlet büyüklerimizin girişimleri ile birlikte kapı zemini güçlendirilerek, hem yapı sağlam zemine oturtulmuş, hem de 3 kemerin restorasyonunun önündeki engel kaldırılmıştır.

Orijinali  %70 oranında korundu

Restorasyon ile birlikte toplam 531 sütun taş bloku tespit edilmiş, yapılan çalışmalar ile birlikte sertliği başta olmak üzere özelliğini kaybetmeyen taşlar yerlerine yerleştirilmiştir. Gerçekleşen restorasyonla birlikte kapının % 70 oranında orijinalliği korunmuştur." dedi. Restorasyonun tamamlanması ile birlikte UNESCO geçici mirasında bulunan Anavarza Kenti kalıcı listeye geçme yolunda büyük bir yol kat etmiştir.

Restorasyon sonrası yapıda ortaya çıkan taşlardaki renk ayrımı ile ilgili de konuşan Gülşen" bizler isteseydik bu yapıdaki tüm taşları eski renkte yapabilirdik. Lakin bu bizlerin elinde olan bir durum değildir. Uluslararası Venedik Sözleşmesi maddeleri neticesinde yapılan Arkeolog restorasyonlarda eski ile yeni malzemelerin bir birinden ayrışması şartı vardır. Bu nedenle Anavarza Kenti’nin giriş kapısı olan Zafer Takı’daki renk ayrımı kanuni olarak ayrışmaktadır" dünya arkeolog alanında büyük bir yere ve öneme sahip olan Anavarza Antik Kenti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Adana Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adana Müzesi, Çukurova Üniversitesi işbirliği ile  her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkarılmaktadır. Bu nedenle Adana ve Kozan Anavarza gibi bir değere sahip oldukları için şanslıdırlar."

Ziyaretçilerine ayrı biz göz kırpmaya başladı

Restorasyonu yapılan kapının ilerleyen tarihlerde açılış programı düzenleneceğinin planlandığı da öğrenildi.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, toprağın üzerindeki eserleri ile büyüleyen, toprağın altındaki eserleri ile büyük merak uyandıran Antik Kent Anavarza Zafer Takı restorasyonunun tamamlanmasının ardından ziyaretçilerine daha güçlü bir göz kırpıyor.