Anahtar Kelimeler: Avlanan yandı

Avlanan yandı

Kozan bölgesinde bulunan iç sularda 1 Mart-1 Haziran 2020 tarihleri arasında olta ile avlanma yasağı başladı.

Su ürünlerinin üreme dönemi olan 3 aylık periyotta su ürünlerinin çoğalmasını engellememek amacıyla yasak getirildi. Kozan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan duyuruda;

“Bölgemizde bulunan iç sularda (dere, çay, göl, gölet, baraj vb.) 1 Mart-1 Haziran 2020 tarihleri arasında olta dahil (diğer su ürünleri av araçları 12 ay boyunca yasak) su ürünleri avı yasaktır. Su ürünlerinin devamlılığının sağlanabilmesi adına avcılarımızın bu konuya hassasiyet göstermeleri, aykırı davranan kişi veya kişileri görmeleri halinde kolluk kuvvetlerine veya ilçe müdürlüğümüze bilgi vermeleri önemle rica olunur” ifadeleri kullanıldı.

Kozan bölgesinde iç sularda 1 Haziran 1 Mart 1 Haziran tarihleri arasında olta ile avlanmak kesinlikle yasak. Onun haricinde 12 ay boyunca olta haricindeki diğer av araçları ile avlanmak tamamen yasak. Avlanan profesyonel veya amatör kişilere yönelik 500 lira ile 2 bin lira arasında para cezası kesilebilir. Av merakı olan vatandaşların 3 aylık süre içerisinde avlanmamaları gerekiyor. Üreme döneminde olan balıkların çoğalmasını engellenmemek adına bu yasağa uyuması gerektiği belirtiliyor. Aksi takdirde su ürünlerini avlayan kişiler kesilen cezalarla karşı karşıya kalabilirler.