Azgın, “Yanan bakkala Belediye benzin döküyor” 

Kozan Bakkallar ve bayiler Odası Başkanı Mehmet Azgın “yerel esnaf yok edilirken, Kozan Belediyesi yangına benzin döküyor” dedi.

Bakkal esnafının içerisinde bulunduğu zor şartları gündeme taşıyan Azgın vatandaşların mahalle bakkallarına sahip çıkması bakkal esnafının tek kurtuluş reçetesi olduğuna dikkat çekti.
Gazetemize konuşan Kozan Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Azgın üyelerimizin yanı sıra küçük esnafların tarihin tozlu raflardaki yerlerini alamaya kalan sürenin sonuna gelindiğini iddia etti.
Ulusal marketlerin yanına ekmek büfeleri eklendi 
Azgın;”  bakkal esnafının ulusal marketlerin sokak aralarına kadar girdi. Ulusal marketlerin sokak aralarına kadar girmesine yerel idarecilerimiz izin verdiği yetmiyormuş gibi bir de mahalleleri hatta sokakları belediye ekmek satış büfeleri ile dolduruyorlar. Bakkal esnafı Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ve yetkililerinin kendilerine sahip çıkmasını beklerken gördükleri uygulama ile adeta can evinden vuruluyorlar. Günde birkaç ekmek satarak ayakta kalmaya çalışan bakkalların can damarını Kozan Belediyesi yetkilileri yok etmektedir.
Bakkal esnafı mahallenin can damarıdır. Bu can damarlarımız her geçen gün bir bir yok oluyor. Ulusal marketler ile mücadele etme şansı olmayan bakkallarımız, günlük sattıkları birkaç ekmek ile ayakta durmaya çalışmaktadırlar. Ekmek satışı bir bakkalın en büyük gelir kalemidir. Bakkala ekmek almaya gelen vatandaş evinin küçük ihtiyaçlarını da alarak, bakkal esnafının ayakta kalmasına vesile oluyorlar. Bu gerçeği göz ardı eden belediye yönetimi şehrin muhtelif yerlerinde bulunan ekmek büfelerinin sayısını her geçen gün artırmaktadır. Evinin yakının da ekmek büfesi açılan vatandaş mahalle bakkalından ayağını tamamen çekmektedir.
Belediye ekmeği cazip değil 
Açılan her bir yeni ekmek büfesi demek 10 bakkalın iflas etmesi demektir. Elbette maddi durumu iyi olmayan vatandaş belediyesinin ürettiği 1.25 kuruşa satılan ekmeğe ulaşmalıdır. Belediye ekmek büfelerinin hedef kitleleri ekonomik durumu düşük olan vatandaşlarımızdır. Türkiye’nin birçok kentinde özel sektörün ürettiği ekmek fiyatı ile belediye iştiraklarının ürettiği ekmek arasında 75 kuruş ile 1 lira arasında fark bulunurken, ilçemizde aradaki fark sadece 25 kuruştur. Kısaca Kozan Belediyesi vatandaşa ucuz ekmek ulaştırmaktan uzak bir politika izlemektedir.
25 kuruşluk fark ile vatandaşlarımızın avutulduğu bir gerçek, bu gerçeği görmezden gelen Kozan Belediyesi ekmek üzerinden kazanç elde etmeyi hedeflemektedir.
Bakkal esnafının hali ne olacak? 
Belediye ekmekten kar ederken, sayıları her geçen gün düşen üyelerimiz bakkallarımızın içerisinde bulunduğu zor şartlar ne olacak?  Her sokağa 1 ekmek büfesi zihniyetinden derhal vazgeçilmelidir. Mahallenin abisi, amcası, kardeşi, babası olan gece yarısı kapısı çalınan, evinizin anahtarını teslim ettiğiniz, borç defterinde isminizin bulunduğu bakkalımıza sahip çıkmalıyız. Vatandaş bakkalına sahip çıkarken, yerel idarecilerin bakkalların kazanç kapılarını kapatmak yerine açmaları gerekmektedir.” Diyen Azgın sözlerini yerel esnafına sahip çık, düğününde onlar oynarken, cenazende de onlar ağlar” dedi.