Anahtar Kelimeler: Bahçesinde Kerkenez buldu

Bahçesinde Kerkenez Kuşu buldu

Kozan’da bir kişi evinin bahçesinde bulduğu yırtıcı kerkenez kuşunu Doğa Koruma ve Milli Parklar Kozan Şefliği’ne teslim etti.

Kozan'da arıcılık ve bal işi ile uğraşan pazarcı esnafı Erdal Dirican, evinin bahçesinde bulduğu yavru yırtıcı kerkenez kuşunu Doğa Koruma ve Milli Parklar Kozan Şefliği’ne teslim etti. Evinin bahçesinde kedinin bir şey ile uğraştığını gören Erdal Dirican, yaklaştığında ilk olarak şahin zannettiği kuşu gördü. Kedinin önünden yavru kuşu alan Erdal Dirican, zarar görmesini istemediği için yetkililerden yardım istedi. Ulaştığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Kozan Şefliği’ne durumu anlatan Erdal Dirican, kuşu yetkililere teslim etti. Kuşu alan şeflik çalışanları kuşun gerekli tedavilerini yaptırmak için Adana'ya götürdü.

Nesli tükenmekte olan kerkenez kuşunu yetkililere teslim ettiğinden dolayı mutlu olduğunu belirten Erdal Dilcan gazetecilere yaptığı açıklamada; "Evin bahçesine çıktık. Kedi bir şeyin üzerine gitti. Baktığımızda kedinin önünde bir kuş vardı. Kediyi kovaladık, kuşu aldık. Komşulardan kafes alarak kuşu kafese koyduk. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ni aradık. Şeflik çalışanları mesai dolduğu için “kuşu yarın alalım” dediler. Şeflik çalışanları gelerek kerkenez kuşunu teslim aldılar. Herkese çok teşekkür ederim. Bir can kurtardık” dedi.

Kerkenez kuşu tedavisi yapıldıktan sonra yeniden doğaya salınacak.