'Başkanlarım muhtarlarımızı üzmeyin'

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle verilen yemekte konuşan Kozan Muhtarlar Derneği Başkanı Salim Açıkgöz başkanlara seslenerek; “Muhtarlarımızı üzmeyin” dedi.

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan merkez ve kırsal mahalle muhtarlarına öğle yemeği verdi. Düzenlenen yemeğe Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, daire müdürleri ve birim amirleride katıldı. Kırsal ve merkez mahalle muhtarlarının hemen hemen tamamının katıldığı yemekte konuşma gerçekleştiren Kozan Muhtarlar Derneği Başkanı Salim Açıkgöz, her iki başkana da seslenerek muhtarların sorunlarının çözülmesi noktasında destek olunması gerektiğinin altını çizdi. Açıkgöz; "Sayın başkanlarım muhtarlarımızı üzmeyin, onlara destek olun” dedi. Salim Açıkgöz, kendileri için verilen yemekten dolayı muhtarlar adına Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’a teşekkür etti.

SODES Düşler Alemi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’da, 2014 yılında büyükşehir yasası ile birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi'ne sehven geçtiğini söylediği şantiye alanının yeniden Kozan Belediyesi’ne geçtiğini ifade etti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte Kozan için birçok hizmet yapacaklarını söyleyen Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, tarihi Taşköprü yanından geçen yolun Adana yoluna direkt bağlanması için Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile görüşme yaptıklarını ifade etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, muhtarlara yönelik yaptığı konuşmada Adana Büyükşehir Belediyesi'ne aylık 72 milyon TL maliyeden para geldiğini, kredi ve kesintilerden sadece kendilerine 12 milyon TL para kaldığını kaydetti. Geçtiğimiz günlerde Feke Ormancık Mahallesi'nde 15 milyonluk yatırım yaptıklarını ifade eden Zeydan Karalar, Kozan kırsalında bulunan bazı mahalelerde de 30-40 yıllık su sorununun kendileri döneminde çözüldüğünü ifade etti.

Yedigöze Projesi’ne değinen Karalar, Kozan ve Feke ilçelerinin su sorunlarının olduğunu ifade ederek; Kozan, İmamoğlu, Ceyhan ve Yumurtalık ilçelerinin içme suyu probleminin Yedigöze Projesi  tamamlandığında sona ereceğini söyledi. Kozan'a yapılacak yollar ile ilgili olarakta konuşan Zeydan Karalar, yol ile ilgili yapılacak ihalenin 3 ay gecikmesinden dolayı 100 kilometre yol hedefine ulaşamadıklarını, Haziran ayında başlaması gereken ypl yapım çalışmalarının Eylül ayı itibarıyla başladığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, programda bulunan bütün daire amirlerine talimat verdi. Zeydan Karalar, 2021 yılı Ekim ayı sonuna kadar Kozan'da hiçbir yol sorunun kalmayacağının sözünü verdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kozan ile ilgili olarak hastane kavşağına Kozan'ın yetiştirmiş olduğu kahraman isimlerden biri olan Şehit Kubilay Parkı’nın ve Anıtı’nın yapılacağını, önümüzdeki yıl içerisinde semt pazarının kapalı olan kısmının büyütüleceğini ve tarihi Taşköprü’nün yanından geçen yolun Adana Caddesi'ne direkt olarak bağlanması için önümüzdeki yıllarda çalışma yapacaklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından başkanlar muhtarların sorun, istek ve taleplerini yerinde dinlediler.