Anahtar Kelimeler: Belediye ekmeğinde fiyat değişmedi

Belediye ekmeğinde fiyat değişmedi

Geçtiğimiz Cumartesi günü ekmeğe gramaj artışı gelmiş, 1 lira 75 kuruş olan ekmek 2 lira olmuştu. Belediye ekmeğinde ise fiyat değişmedi, 220 gram ekmek 1,5 liradan satışta.

Geçtiğimiz hafta Kozan Fırıncılar Odası Başkanı Muhammet Yorulmaz, ekonomik girdilerin çok yükselmesinden dolayı Türkiye genelinde ekmek fiyatlarına zam yapıldığını, Kozan'da da 230 gram ekmeğin 2 liradan satışa sunulacağını bildirmişti. Kozan'la birlikte Türkiye'nin birçok yerinde insanların tükettiği ekmeğe zamlar geldi.

Fırıncılar Odası Başkanı Muhammet Yorulmaz, ekmeğe herhangi bir zam gelmediğini, 200 gram olan ekmeğin 230 grama çıkarıldığını bununda fiyata yansıdığını dile getirmişti.

Edinilen bilgilere göre; Kozan Belediyesi'ndeki 220 gr ekmek fiyatında herhangi bir değişiklik şu an için yapılmayacağı yönünde oldu. Belediye ekmek fabrikasında ve satış büfelerinde vatandaşa ekmek 1 lira 50 kuruştan satılmaya devam edecek. Ancak, önümüzdeki günlerde girdi maliyetleri daha da yükselirse belediyenin de ekmeğe zam yapması kaçınılmaz olacak.

Dolar kurundaki yükseliş ve TL'deki değer kaybı birçok ürüne ardı ardına zam gelmesine neden oldu. Fırıncılar; un, maya ve işçilik fiyatlarının çok yüksek olduğunu, bunu karşılamakta zorluk çektiklerini ifade ediyorlar. Yarını değil, günü kurtarma derdinde olduklarını ifade eden fırıncılar, işletmelerin ayakta kalması için daha da zam yapılabileceğini, önümüzdeki günlerde ekmek fiyatının 2,5 liraları görebileceği belirtiliyor.