Anahtar Kelimeler: Bölgede şehir efsaneleri dilden

Bölgede şehir efsaneleri dilden dile

Orman yangını sonrasında yanan ormanlık alanların köylüye verilmesi veya bu bölgeye hurma ağaçlarının dikileceği iddiaları asılsız haberler. Yanan ormanlar kesinlikle ama kesinlikle orman amacı dışında kullanılamayacak.

Kozan'a bağlı Kuyubeli Mahallesi'nde 23 Ağustos tarihinde başlayan kızılçam ormanlık yangını çevresinde bulunan bölgeyi de etkisi altına alarak yayılmıştı. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen orman yangın söndürme ekipleri ile yangına müdahale havadan ve karadan gerçekleştirilmişti. Yaklaşık 3 gün süren söndürme çalışmaların ardından yüzlerce hektarlık ormanlık alan ile tarım arazileri, bahçeler, evler ve hayvanlar yanarak kül olmuştu. Çıkan yangından sonra bölgenin yeniden yeşil görünümüne kavuşması için kampanyalar başlatılmış, vatandaşların yaralarının sarılması için tüm vatandaş el ele vermişti.

Yangın söndürdükten sonra vatandaşlar arasında yanan ormanlık alanların köylüye verileceği, bu alanların hurma bahçeleri yapılacağı söylentisi yayılmaya başlamıştı. Kozan Ekspres Gazetesi olarak yetkili kişilerle yaptığımız görüşmeler sonrasında, böyle bir şeyin kesinlikle ama kesinlikle olmayacağı, yanan ormanlık arazinin orman dışında hiçbir amaçla kullanılamayacağının altı çizildi.

Hurma bahçeleri olmayacak

Kozan'da çıkan orman yangınının ikinci gününde Tarım ve Orman Bakanı Kozan'a gelerek yangın söndürme koordinasyon çalışmalarına katılmıştı. Vatandaşlarla da sohbet eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye köylü vatandaşlardan biri; "Efendim, buralara hurma ağacı dikmemiz gerekiyor” cümlesini kurmuş, Bakan Pakdemirli vatandaşın sözlerine karşılık; “Bakarız, mümkünatı varsa müsaade ederiz” cevabını vermişti. Bu konuşmadan sonra yanan alandaki çamların söküleceği, yerine de hurma ağaçlarının dikileceği dedikodusu çıktı. Yanan ormanlık alanların kesinlikle ama kesinlikle orman amacı dışında kullanılamayacağı kanunlarla belirtilmiş. Bölgenin iklimine uygun, uzun yıllar dayanıklı kızılçamların dikilerek alanın orman vasfına kazandırılacağı ifade edildi.

Yapraklı orman ağacı şeridi oluşturulacak

23 Ağustos'ta çıkan yangından sonra yanan ormanlık arazideki kızılçam ağaçları kesilerek saha temizleme çalışmaları başladı. Oluşturulacak proje dahilinde, ileride çıkabilecek herhangi bir yangına karşı tedbir amaçlı yapraklı orman ağacı şeridi oluşturulacak. Oluşturulacak yangın emniyet, yol ve şeritlerinin kenarlarına dikilecek yapraklı orman ağaçlarının bakımlarını köylüler yapacak. Bu ağaçlardan elde edilen gelirler köylü vatandaşlar arasında  paydaş edilecek. Bunun dışında yanan alanlar kesinlikle ama kesinlikle orman dışında hiçbir amaçla tahsis edilemeyecek. Özel ağaçlandırma yapılamayacak. Kiraya verilemeyecek… Kısacası orman amacı dışında kullanılamayacak. Sadece orman olarak kullanılacak.

Yanan ormanlık alanda saha temizlik çalışmaları yapıldıktan sonra doğal yolla tohum atma ve doğal olmayan alanlarda ise sahalar iş makineleri ile çalışılarak fidan dikimine hazır hale getirilecek. Bu işlemlerin hepsi bir sene içerisinde tamamlanacak.