Anahtar Kelimeler: nezaketsizlik kimin?

Bu nezaketsizlik kimin?

Doğalgaz meşale yakım törenine, doğalgazın Kozan'a gelmesinde büyük emekleri olan Musa Öztürk'ün çağrılmaması tepkilere neden oldu. Musa Öztürk'ün meşale yakım törenine davet edilmediği ortaya çıktı.

Doğalgaz, Kozan'ın uzun yıllardan bu yana beklediği bir hizmet. Doğalgaz, devletin yani milletin bir hizmetidir. Hizmetin Kozan'a gelmesinde elbette siyasilerin, bürokratların, işadamlarının, STK temsilcilerinin emeği var. Bu hizmette emeği olanlar en büyük teşekkürü hak ediyorlar. Medeniyetin simgesi olarak nitelendirilebilecek doğalgazın Kozan'a ulaşması önümüzdeki yıllarda Kozan ekonomisi içinde büyük bir kazançtır.

2014 yılında Kozan Belediye Başkanı seçilen Musa Öztürk, doğalgazın Kozan'a gelmesi noktasında birçok adım attı. Bunu her türlü platformda dile getirdi. Doğalgazın Kozan'a gelmesi için yaptığı görüşmeleri sık sık dile getirdi. Bunu 7'den 70'e herkes biliyor. Ancak ne hikmetse, geçtiğimiz hafta yapılan meşale yakım törenine doğalgazın Kozan'a gelmesi için uğraşan Musa Öztürk davet edilmedi. Bu ayıp kimin ayıbıdır? Meşale yakım törenindeki fotoğraf karesinde Musa Öztürk'ün mutlaka olması gerekiyordu.

Emekler göz ardı edilemez

Herkes hizmete sahip çıkmak ister. AKP’liler “bu devletin bir projesidir” ibaresini altını çize çize söylüyorlar. Belediyenin bu işte hiçbir ilişkisinin olmadığını da söylüyorlar. O zaman şu soru akla geliyor. Devletin projesine neden sizler sıkı sıkı sarılıyorsunuz? Devlet yani millet bu işin hizmetkarı iken, neden parti olarak siz sahipleniyorsunuz? Sahiplenecek isek hep birlikte sahiplenelim. Bu işte emeği olanlarla birlikte sahiplenilmeli ve kucaklanılmalı. Milletvekilinin, bakanın, siyasetçinin, bürokratın, işadamının, STK temsilcilerinin elbette emeği olacak. Emek olmaması şaşırtıcıdır. Musa Öztürk'ün çabalarını hiç kimse yok sayamaz. Sayanlar sadece kendi aciz niyetlerini ortaya koymuş olurlar. Bencillik ve kibir abidesi haline gelmiş bir kişiliğe sahip insanların yapabileceği davranışları yapmaktan kaçınmalıyız.

Neden Musa Öztürk davet edilmedi?

Doğalgaz ile ilgili olarak yapılan çalışmaların 1. etabının tamamlanmasının ardından, meşale yakım töreni düzenlendi. Her ne kadar milletin paralarıyla yaptırılan bu hizmeti, vatandaşın olmadığı bir alanda açılış yapılması da çok manidardır. Kozan Belediye başkanı Kazım Özgan'ın da orada olmamasıda manidardır. Musa Öztürk’e neden davetiye gönderilmedi? Kim, neden bu davetiyenin gitmesini engelledi? Unutulmuş olmasına ihtimal dahi verilmiyor. Çünkü, bu işi sahiplenenler her türlü platformda, Musa Öztürk'ün bu işle hiçbir alakasının olmadığını söylediler. Akıllarından hiçbir zaman Musa Öztürk çıkmadı. Davet edilmemesinin kasti olduğu düşünülüyor. Bu da siyasi engelleme olarak tabir ediliyor.

Kibirden ve bencillikten uzak durulmalı

Millet olarak ne zaman ki, “ben” yerine “biz” demeyi başarırsak o zaman büyük bir adım atmış oluruz. “Ben yaptım”, “Bizim parti yaptı”, “Biz getirdik”, “Biz götürürüz” demek sizce doğru mu? Sizi var eden bu millet bencilliğinizden ve kibirinizden bıkmış durumda. Bencillikten ve kibirden başka hiçbir şey göremeyenler, çıkıp da memleket sevdasından bahsetmemeli. Bencillik insanı bazı değerlerden soyutlar. Kozan için hep birlikte hareket edebilme ruhunu kalbimizde yaşamamız gerekiyor. Birilerini öteleyerek, uzaklaştırarak, yok sayarak hiçbir şeyin amacına ulaşamayız.

Bu sebeplerden dolayı Kozan’ımız bir adım ileri gidemiyor. Madem ki, siz her şeyi yapabiliyorsunuz, buyurun memleketin kanayan yaralarını kapatın. Yapın da görelim. Çözemediğiniz zaman bunun faturasını başkalarına yüklemeyi çok iyi becerenler, yaptıkları zaman da kendilerini göğe çıkarmaktan geri kalmıyorlar. Memleket sahipsiz bırakılmamalı. Memleket hepimizin.