Anahtar Kelimeler: Büyük Taarruz’ .

Büyük Taarruz’un 99. yılı

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü nedeni ile Kozan'da çelenk koyma töreni gerçekleştirildi.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü nedeni ile Kozan'da Hükümet Konağı bahçesinde çelenk koyma töreni düzenlendi. Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Şenoğul, Kozan Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Fırat, kurum müdürleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri temsilcileri, okul müdürleri ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirilen çelenk koyma töreninde ilk olarak Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak şükranlarını arz etti. Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Şenoğul’da Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak şükranlarını arz etti.

Çelenk sunma töreninin ardından bir dakikalık saygı duruşu akabinde İstiklal Marşı okundu. Kozan İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli Jandarma Teğmen Vedat Aslan günün önemini belirten konuşmayı gerçekleştirdi. Vedat Aslan yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Türk tarihi zaferlerle doludur. Ama 30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Dumlupınar Savaşı, Türk ulusunun yeniden dirilişidir. 99. yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal 'in önderliğindeki yüce Türk Ulusu, işgalci orduları, Anavatan topraklarından kesin olarak atarak,ebedi özgürlük bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer bütün otoriterlerin tartışmasız bir askeri deha kabul etiği Ulu Önder, başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Anadolu'da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşında Türk Ordusu’nun ortaya koyduğu eşsiz eserdir. Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakarlıkla verdiği kurtuluş savaşında en son baş komutanlık meydan muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır. 19 Mayıs 1919'da başlatılan Kurtuluş savaşıyla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atıla bilmesi için sıra kesin sonuçlu harekata gelmiştir. "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolasıyla ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk'ün bağrına dayanan hançerin Ulus'ça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilme destanidir. Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Önder Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.”