Elimizdekilerin kıymetini bilmiyoruz

Dört tarafı tarih kokan Kozan medeniyetlere ev sahipliği yapmış kültürü ve tarihi mirası ile tarih turizmine açık olmasına rağmen bir türlü harekete geçirilemeyen yapıdan dolayı yetim kalmaya devam ediyor.

Türkiye'nin her bir köşesi birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Medeniyetler şehri Kozan'da tarihi ve kültürel yapısı ile Türkiye'deki tarih geçmişinin mihenk taşlarından biri. Kaleleri, tarihi sokakları, camileri ve onlarca tarihi değeri kaybolmaya mahkum edilmiş durumda. Zaman zaman tarih dokusunun canlandırılması noktasında çalışmalar yapılsa da yetersiz kalan girişimler ve yaptırımlar bir adım ileri gitmeyi engelliyor.

 Kozan’a benzeyen başka il ve ilçeler tarih turizmini yerli ve yabancı turistlere açarak ekonomiye destek oluyor. Tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu Kozan'da tarih turizmi de ekonomi için önemli etkenlerden biri.

Siyasetçisinden bürokratına, işadamından esnafına, çocuğundan yaşlısına kenetlenerek Kozan'ın üzeri kapanmış tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarma vakti geldi. Elbirliği ile yapılacak ne varsa üstesinden gelebileceğiniz bu konu 132 bin nüfuslu Kozanlıyı yakından ilgilendiriyor. Yapılması gereken ne varsa yapma zamanı geldi de geçiyor. Birlik olunduğunda ses daha yüksek çıkar ve birileri bu sesi bu çığlığı duyarak bir el uzatır.