Esnaf borcu için istenen “Borçlanma Yetkisi” meclisten geçmedi

Kozan Belediyesi Meclisi’ne esnafların borçlarının ödenmesi için getirilen “4 milyonluk borçlanma yetkisi” Cumhur İttifakı meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Kozan Belediye Meclisi Ocak ayı 2. Oturumunda, esnaflara olan borcun ödenmesi için meclise gündem maddesi getirildi. Getirilen gündem maddesinde, 4 milyonluk borçlanma yetkisi istenildi. İstenilen bu borçlanma yetkisinin amacının, esnaflara olan borç olduğu Kozan Belediyesi Meclis Başkanlığı’nı yapan Kozan Belediye Başkan Vekili Ruhi Gül tarafından meclis üyelerine aktarıldı. Ruhi Gül, esnaflara Kozan Belediyesi olarak, 12 milyon TL borcun olduğunu, borçlanma ile birlikte 4 milyon TL paranın eşit bir şekilde belediyeden alacağı olan esnaflara meclisin öngörüsü ile verileceğini söyledi. Yapılan borcun ise İller Bankası’nın keseceği paradan ödeneceğini, belediyeye herhangi bir yük olmayacağını kaydetti.

Cumhur İttifakı meclis üyeleri, yapılacak borçlanmanın belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sorunları daha da artıracağını, bu borcun belediyenin kendi kaynaklarından elde ettiği paralar ile ödenmesini talep etti. Uzun süre meclis üyeleri tarafından tartışılan 4 milyonluk borçlanma yetkisi, Cumhur İttifakı meclis üyeleri tarafından ret edildi.

Mecliste imar Limited Şirketi denetimi için tartışma

Kozan Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında bir diğer tartışma konusu imar Limited Şirketi'nin meclis üyelerince belirlenecek komisyon tarafından denetlenmesi oldu. Cumhur İttifakı meclis üyeleri, imar Limited Şirketi'nin işleyişi ile ilgili olarak kurulacak komisyonca denetlenmesini, şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini söylediler. Kozan Belediyesi Meclis Başkanı Ruhi Gül, daha önce de Kozan Belediye Başkanı Sayın Kazım Özgan, isteyen her meclis üyesinin imar Limited Şirketi’ne giderek her türlü bilgi ve belgeyi alabileceğini ifade ettiğini söyledi. Kozan Belediye Meclisi’nin meclis üyelerinden kuracağı imar Limited Şirketi denetleme komisyonunun meclis usulüne uygun olmadığını, bu kurulacak denetim üyelerinden dolayı meclisin sıkıntı yaşayabileceğini söyledi. Bu konu, meclis üyeleri arasında uzunca bir tartışmaya neden oldu. Yapılan bütün ikna çabalarına rağmen, Cumhur İttifakı meclis üyeleri dört kişiden oluşan Kozan imar Limited Şirketi Denetleme Kurulu üyelerinin seçimini gerçekleştirdi. Oylama ile Emral Üçel, Adem Ataş, Hazım Dağlı ve Ahmet Çankaya imar Limited Şirketi’ni denetleyecek meclis üyeleri oldu.

Ruhi Gül, denetlemeye seçilen denetleme üyelerinin herhangi bir yaptırımının olmayacağını belirtti. Kozan imar Limited Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kozan Belediyesi Meclis Üyesi Soner Uzun’da yaşanan tartışmaya dahil olarak, devletin belli aralıklarla İmar Limited Şirketi’ni denetlediğine dikkat çekerek, isteyen her meclis üyesinin Kozan imar Limited Şirketi'ne gelerek her türlü evrakı ve bilgiyi alabileceğini söyledi. Kurulacak komisyona da gerek olmadığını ifade etti.

Sözleşmeli personellere %5.50 zam

Ocak ayı meclis toplantısında, sözleşmeli olarak Kozan Belediyesi’nde çalışan personellerin maaşlarına da enflasyonla orantılı olarak 2020-2021 için %5 50 oranında maaş artışı sağlandı. Bu oranın bütün personellere uygulanıp uygulanmayacağı önümüzdeki oturumda belli olacak. Mecliste görüşülen 11 maddenin ardından ikinci oturum kapatılarak, 3. oturumun Pazartesi günü saat 14.00’da başlayacağı bildirildi.