Anahtar Kelimeler: “Esnafa zulüm ediliyor””

“Esnafa zulüm ediliyor””

AK Parti Kozan İlçe Başkanı Yusuf Bilgili: "Belediye Başkanı belediyenin gücünü kullanarak, esnafa zulüm ediyor. O zulüm karşısında susmayacağız, esnafımızın yanında olacağız.”

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın yeni belediye binası yapması ile ilgili olarak Pazar günü eski hal önünde bulunan sundurmaların sökülmesinin ardından AK Parti Kozan İlçe Başkanı Yusuf Bilgili, meclis üyeleri ve esnaflarla birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, modern bir belediye binası olması için vatandaşlar arasında eski hal olarak bilinen yere bir bina yapmak istiyor. Burada bulunan dükkanlar Kozan Belediyesi'ne ait. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, zabıta aracılığı ile esnafın süreleri dolduğunda dükkanları boşaltmasını istemiş, olayda ondan sonra patlak vermişti.

Cumhur İttifakı yeni yapılacak belediye binasının yerinin uygun olmayacağını, esnafında mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladı. Kazım Özgan, yapılan her türlü açıklamaya rağmen pazar günü hal sokağında bulunan sundurmaları söktürdü.

Yusuf Bilgili, bu olayın hemen ardından yaptığı basın açıklamasıyla esnafa zulüm edildiğini, zulüm edilirken belediye gücünün kullanıldığını ifade etti.

“AK Parti olarak hizmet binası yapılmasına karşı değiliz”

AK Parti Kozan İlçe Başkanı Avukat Yusuf Bilgili, daha önceki basın açıklamalarında konuyu detaylı bir şekilde anlattıklarını ifade ederek,"Bizim önerimiz yeni bir adliye binası yapılıyor. Adliye binası boşaldıktan sonra belediye oraya taşınabilir. Süreçle ilgili belediyeye gerekli desteği vereceğiz. Belediye binasının halin eski yerine yapılması bizce uygun değil. Çünkü, trafik yoğunluğunu düşündüğünüz zaman üstüne otopark sorununu da koyarsak buranın yeri uygun değil. Yine her şeye rağmen yapılabilir mi? Evet, yapılabilir. Ancak, her şeyin bir usulü var. Biz, buraya belediye binasının yapılmasına “esas” olarakta karşıyız. Bizim önerimiz adliye binasının olduğu yerdir” dedi.

“Yıkıma başlanmadı, esnaf taciz ediliyor”

Ak Parti Kozan İlçe Başkanı Avukat Yusuf Bilgili, yaptığı basın açıklamasında yıkıma henüz başlamadığını, sundurmaları sökülerek esnafın taciz edildiğini ifade etti. Yapılan olayın esnafın kendiliğinden dükkanları boşaltması için bir baskı olduğunu dile getirdi. Devam eden hukuki sürecin olduğunu hatırlatan Bilgili, “Mahkeme veya kaymakamlık buranın boşaltılması gerektiğini söylerse, biz de buradaki esnafa destek olur, buraları boşaltırız” ifadelerini kullandı.

“BURADA BİR TARİH YATIYOR”

Bilgili, eski hal yerinde tarih yattığını ifade ederek, yediden yetmişe buralarda bir çok kişinin bir anısının olduğunu söyledi. Saygısızca tarihin yok edilmemesi gerektiğinin altını çizen Bilgili, istişare edilerek bu işin çözülebileceğine dikkat çekti.

Belediyenin gücünün sadece halkın menfaati için kullanılabileceğini ifade eden Yusuf Bilgili, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın yasal anlamda da yanlış yaptığını belirtti.

AYNI HASSASİYET NEDEN DEVLET HASTANESİ'NİN YIKILMASINDA GÖSTERİLMEDİ?

AK Parti Kozan İlçe Başkanı Avukat Yusuf Bilgili’ye, Kozan Ekspres Gazetesi imtiyaz sahibi Hüseyin Erciyes'in, devlet hastanesi yıkılırken neden aynı hassasiyeti göstermediği sorusuna cevaben; “Biz, süreci başından bu yana takip ettik. Bilgimiz dahilinde oldu. Tamamen teknik anlamda sıkıntılar olduğu için açıklama yapma gereği duymadık. Valilik Başkanlığında oluşturulan komisyonun aldığı kararla yıkım kararı alındı. Orası önceden hastanedeydi. Daha sonra Milli Eğitim'e devredildi. Milli Eğitim'de burada denetim yaptı. Yapılan denetimlerde binanın kullanıma uygun olmadığı tespit edildi. Güçlendirme maliyeti yeni bina maliyetinin yüzde kırkını geçtiği zaman kurumlar buna fazla sıcak bakmaz. Milli Eğitim'de bundan dolayı orayı kullanmayı uygun görmedi. Hastanede bu maliyetten dolayı kendisi kullanmayı uygun görmedi. Bizde istemezdik oranın yıkılmasını. Sonuçta bir milli servet. Teknik maliyetten kaynaklanan bir sıkıntı olduğu için yıkıldı. Başka bir şey yok” dedi.