Evlilik çetesinin maskesi Kozan’da düştü

Evlenme hayali kuran erkekleri tuzaklarına düşürerek binlerce lira dolandıran evlilik çetesinin maskesini Kozan Jandarma düşürdü. Çetenin son kurbanı Kozanlı çoban oldu.

Özelllikle Suriyeli uyruklu kadınları kullanarak evlenme hayali kuran erkekleri tuzaklarına düşüren çete, tuzağa düşürdükleri erkeklerin binlerce lirasını dolandırıyor. Çete son olarak Kozan'a bağlı Bağtepe Mahallesi'nden F.Ç. isimli çobanı tuzaklarına düşürdüler. Sözde gelin ve çete üyeleri kaçmak üzereyken kıskıvrak yakalandı.

Evlilik hayali kuruyordu

Kozan'a bağlı Bağtepe Mahallesi'nde çobanlık yaparak yaşayan F.Ç isimli kişi evlilik hayali kuruyordu. Iddialara göre; Gaziantep'teki akrabaları ile irtibata geçti. Akrabaları evleneceği kadını ararken çetenin tuzağına düştüler. Evlilik hayalleri ile yaşayan F.Ç.’den pazarlık yoluyla 12 bin lira başlık parası ve ziynet eşyası istendi. Parayı teslim eden F.Ç. sözde gelin V.H.’yi yanına alarak Bağtepe köyüne döndü.

Sürekli uyuttu

Sözde gelin V.H. planın bir parçası olan uyutma işlemini F.Ç. üzerinde sürekli gerçekleştirdi. Çayına koyduğu uyku hapları ile F.Ç.’yi sürekli uyutan Suriyeli sözde gelin birkaç gün sonra çete üyelerine mesaj gönderdi. Adres bilgisini alan çete üyeleriden 2’si kadın 5 kişi Bağtepe’ye geldi.

Banyo penceresinden kaçtı

Suriyeli sözde gelin V.H. çete üyeleri ile birlikte kaçmak için F.Ç.’nin uyuduğu esnada cep telefonu, para ve diğer değerli eşyaları da yanına alarak evin banyo penceresinden kaçtı. O esnada uyanan F.Ç. durumu ailesine ve jandarma ekiplerine haber verdi. Jandarma tarafından takibe alınan araç Kozan girişinde polis ve jandarma tarafından durduruldu. V.H. kaçarken çaldığı cep telefonunu yola attı. Yapılan aramalar sonunda F.Ç.’ye ait cep telefonu bulundu.

Adliyeye sevk edildiler

Cumartesi günü akşam saatlerinde yakalanan sözde gelin V.H.. ile birlikte; C.K., A.Ç., F.A., V.H. ve T. Ö. toplam 6 kişi Kozan İlçe Jandarma Karakolu'na getirildi. İşlemleri tamamlanan sözde Suriyeli gelin ve çete üyeleri adliyeye sevk edildiler.

Çoban olup maddi durumu olmadığı için kız vermediklerini iddia etti

Mağdur çoban F.Ç zor şartlarda yaşadığını ve çalıştuığını ifade ederek “ Bana evlenme vaat ederek Gaziantep’ten kız buldular. Kızın Suriye iç savaştan annesini babasını kaybetmiş bir kız olduğunu söylediler. Bende Adana’dan Antep’e gittim. Ben çoban olduğum ve maddi durumum olmadığı için evlenmedim talibim olmadı kabul edilmedim. Suriyeli ile evlenmeye karar verdiim. Antep’ten kızı ayarlamaya çalışan kişiler Antep merkezden bana ulaştılar. Kozan’da bağlantısı var. Kızın savaş mağduru aç olduğunu söylediler. Başlık parası verince evlene bileceğimi söylediler. Takıları aldım 10 Bin TL nakit para verdim. Kilis’ten aldım geldim” dedi.

Çayına ilaç atıp uyuttu iddiası

Kendine hayat arkadaşı seçtiği Suriye uyruklu kadının kimliği ülkesinde unuttuğunu ve resmi nikah için beklediklerini kaydeden Mağdur F.Ç  “ Kız kimliğimi almadığını söyledi kimlik gelince Nikah kıyacağız dedi. Ben şüphelendim. Kız içtiğim çaylara ilaç katmış. Kat raporumda tespit edildi. Evimdeki ziynet eşyaları ile alıp kaçtılar. 3 gün bir arada kaldık. 3 gün içinde organize çete olduğu ve nikah olmadığı için 3 gün böyle ayrı şekilde yaşadık. Benim gibi mağdur ettikleri gibi vardır başkaları da. Ben son olmayacağına inanıyorum. Kimseye inanıp kanmasınlar. Bu tür masum, mazlum insanlar inanmasınlar” diye konuştu.

Çoban’ın köpeklerini öldürüp kaçtılar

 Jandarmaya teşekkür ederim yolları kesti ve aracı aldılar diyen F.Ç “ Gelen kişiler Çoban köpeğimi öldürdü, birini de zehirledi. Jandarma ve polisler yakaladı. Yakalandıkları için çok mutluyum” dedi.

Evlilik hayalinin devam ettiğini ama türk vatandaşı dışında asla evlenmeyeceğini kaydeden F.Ç  “ Ben yandım aldandım siz kanmayın. Evlenmek herkesin hayali ama şu bir kesin Allah bilir ama Türkiye dışından bana artık para versinler o kızı almam” dedi.  ,