Anahtar Kelimeler: Günebakanda hasat

Günebakanda hasat

Günebakanda hasat

Kozan’ın bereketli topraklarında ayçiçeği tarlalarında hasat başladı

Kozan’ın bereketli topraklarında mayıs ve haziran aylarında doğal fotoğraf stüdyosu görünümüne kavuşan ayçiçeği tarlalarında hasat başladı. Yağ ve çekirdek olarak sofralara gelecek ayçiçeği için çiftçiler güneşin altında hasat mesaisi yaparken, kuşlar da tarlalarda mahsuller arasındaki böcekler ile karınlarını doyurmak için yarışıyor.

Kozan’da ilk ayçiçeği hasadını gerçekleştiren çiftçilere kuşlar da eşlik ediyor. Çiftçiler Çukurova'nın bereketli topraklarında ayçiçeği hasadı yaparken binlerce kuş hasat aracının ardında kendi rızkları için kanat çırpıyor. Kuşlar, ayçiçeği tarlasında bulunan böcekleri yemek için gökyüzü ile tarla arasında görsel şölen sunuyor.

  Çiftçi Bülent Yücel, kuşların karınlarını doyurmak için böceklerin peşinde olduklarını belirterek, "Hasat, çok keyifli ve güzel oluyor” dedi.

  Çiftçi ali Coşkun ise 4 yıldır ayçiçeği ekimi yaptıklarını ifade ederek, "Bu yıl onlarca kişi geldi papatya döneminde fotoğraf çektirdi. Papatya, gelincik zamanı insanlar özellikle geliyor, güne bakanlar içinde fotoğraf çektiriyor ve bakmaya doyum olmuyor" diye konuştu.

  Hasat ettikleri ayçiçeğinin kuruyemiş ve yağ olarak sofralara döneceğini söyleyen Coşkun, "Bu yıl Çukurova'nın sarı çiçeği olur mu olmaz mı bu yıl fiyatları belli değil. Çiftçiler, köylüler için güzel haberler bekliyoruz" dedi.