Halaçoğlu'ndan o fırının önünde açıklama

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu tarafından hazırlanacak olan Mezalim yazısı Ermenilerin Türkleri yaktığı fırınlarda tabela yaptırılarak asılacak.

Haziran ayı meclis toplantısında Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan araştırmacı tarihçi öğretmen Abdurrahman Kütük'e Kozan'da Ermenilerin Türkleri fırında yakıp yakmadığını sordu. Abdurrahman Kütük kendi yaptığı araştırmalarda ve belgelerde böyle bir şeyin olmadığını, bunun bir şehir efsanesi olduğunu dile getirmişti. Abdurrahman Kütük Ayrıca Profesör Doktor Yusuf Halaçoğlu ile ilgili olarak da sert açıklamalarda bulunmuş Kozan tarihini kendisinin çok iyi bildiğini Yusuf Halaçoğlu'nun ise bunu bilmeyeceğini söyleyerek kendisi isminin önünde Profesör Doktor ünvanı olmadığını ifade etmişti. Yaşanan bu tartışmaların ardından Kozan'a gelen eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Profesör Doktor Yusuf Halaçoğlu, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ile Ermenilerin Türkler'i yaktığı fırınlardan birine gittiler. Halaçoğlu geçmişte yaptığı açıklamayı yenileyerek o dönemde yaşamış kişilerle bunu konuştuğunu, o kişilerin Türklerin yakıldığı fırınları gösterdiğini ve Ermenilerin Kozan'da Mezalim yaptığını açıkladı.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan'da Yusuf Halaçoğlu'na hazırlayacağı Mezalim yazısını Ermenilerin Türkleri yaktığı fırına herkesin göreceği bir şekilde asacağını ve bunu da bir hafta içerisinde gerçekleştireceğini ifade etti. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan kendi sosyal medya adresinden yaptığı açıklama ile de bunu kamuoyuna duyurdu. Özgan; "Türk Tarih Kurumu eski Başkanlarından Kozanlı hemşehrimiz Prof. Dr.Yusuf Halaçoğlu ile birlikte  Ermeniler tarafından Mezalim yapılan Fırınlardan birisinde incelemelerde bulunduk. Halaçoğlu'nun hazırlayacağı Mezalim ile ilgili  yazıyı, Levha halinde fırının duvarına asacağız."