Anahtar Kelimeler: HASTANE YIKIMINDA İDDİASI

HASTANE YIKIMINDA RANT İDDİASI

Devlet hastanesi eski binasının yıkılmasının ardında rant olduğunu iddia eden Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Yönetimi yıkım işlemi yapılan hastane önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

1998 yılında hayırsever Zeki Pehlivan tarafından yaptırılan devlet hastanesi eski binası için yıkılma kararı alınmış, bu yönde çalışmalar devam ediyor. Hastanenin yıkım işlemleri devam ederken, toplumun birçok kesiminden de hastane yıkımına karşı tepkiler yükseldi.

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe yönetimi de devlet hastanesinin yıkılan binası önüne giderek basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP'liler; “En az 15 milyon liraya inşa edebilecek bu binanın yıkım işinin iktidar tarafından bir şirkete 400.000 liraya ihale edildiğine ilişkin iddialar ile kamuoyunun aklında soru işaretleri bırakmıştır” ifadelerini kullanarak, “Rant uğruna gözü hiçbir şey görmeyen siyasi iktidar sessiz kalmaya devam etmiştir” sözlerine yer verdi.

CHP basın açıklaması şu ifadelere yer verildi:

“Kozan Devlet Hastanesinin eski hizmet binası hiçbir gerekçe gösterilmeksizin gözlerimizin önünde yıkılıyor. Bu bina hayırsever bir iş adamı tarafından 1998 yılında deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde yaptırılmıştır. Uzun yıllar devlet hastanesi olarak kullanılan bina, hastanenin yeni hizmet binasına taşınmasıyla birlikte atıl vaziyette bırakıldı. Ardından farklı amaçlarla kullanılabilecek bina için hiçbir gerekçe gösterilmeksizin yıkım kararı alındı. Günümüz şartlarında en az 15 milyon liraya inşa edilebilecek bu binanın yıkım işinin, iktidar tarafından bir şirkete 400 bin liraya ihale edildiğine ilişkin iddialar ise kamouyunun aklında derin soru işaretleri bırakmıştır. Ancak rant uğruna gözü hiçbir şey görmeyen siyasi iktidar sessiz kalmaya devam etmiştir.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekillerimiz, yıkılması planlanan eski devlet hastanesini, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşımıştır. Hatta Adana Milletvekilimiz rhanet Bulut, bu hususta, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi vermiştir. Hastane binasının yapılmasına öncülük eden hayırsever Zeki Pehlivan, "yıkıma sebep olanlara Allah katında hakkımı helal etmiyorum" diyerek yıkıma tepki göstermiştir. Yıkım kararının duyulmasından bu yana gösterilen tepkilere, yetkililer, duyarsız kalmıştır. Gösterilen tüm bu tepkilere ve çabalara rağmen, yıkım işi durdurulmadığı gibi iktidar tarafından kamuoyunu aydınlatacak en ufak bir açıklama dahi yapılmamıştır. Bu durum kamuoyunda rant iddialarının konuşulmasına ve kamu vicdanının yaralanmasına yol açmıştır. Şimdi buradan yıkıma sebep olan iktidar yetkililerine sesleniyoruz. Gösterilen tepkilere neden sessiz kaldınız? Bu tepkilere rağmen hala vicdanınız rahat mıdır?

 

İlçemiz, mevcut siyasal iktidar tarafından yatırıma muhtaç bırakılmıştır. İlçemiz yeni yatırım almadığı gibi mevcut yatırımlarda yok edilmektedir. İktidarın, bu ekonomik şartlarda yerine koyamayacağı şeyleri, rant uğruna kurban verdiğini görüyoruz. Üstelik, sırf yıkımdan sonra çıkacak demirin hurda fiyatıyla en az 3 milyon lira edeceği binanın yıkım işinin, 400 bin lira gibi komik bir rakama ihale edilmesi, iktidarın yandaş şirketlere para kazandırma gayesini mi ortaya koymaktadır ?

 

Buradan iktidar temsilcilerine soruyoruz.

 

Kozan Devlet Hastanesi'nin eski hizmet binası hangi gerekçeyle yıkılmaktadır?

Binanın sağlam olmadığına dair herhangi bir rapor var mıdır?

Yıkım kararı alınmadan önce binanın okul, yurt, misafirhane gibi farklı amaçlarla kullanılması değerlendirilmiş midir?

  Yıkımdan sonra hastane binasının arsası hangi amaçla kullanılacaktır?

Binanın yıkım işi hangi şirkete ihale edilmiştir?

 

Şeffaf ve hesap verilebilir bir kamu yönetimi her iktidarın görevidir. Bu kapsamda kamuoyunu aydınlatmak üzere iktidar yetkililerinden açıklama bekliyoruz. Aksi takdirde bu yıkım kamuoyu tarafından bir şaibe olarak anılmaya devam edecektir.”