Anahtar Kelimeler: “İllaki Ankara' dayımız olsun”

“İllaki Ankara'da dayımız mı olsun”

Evini yağmur suyu basan kadın; “Hizmet alabilmek için illaki Ankara'da dayımız mı olması gerekiyor.”

Daha önce de evini su basan Nurten Söğüt; “Defalarca dilekçe vermemize rağmen hizmet alamıyoruz. illaki Ankara'da dayımız mı olması gerekiyor” dedi.

Şevkiye Mahallesi Çanaklı Caddesi üzerinde yağmurdan dolayı evini su basan Nurten ve Yener Söğüt çifti altyapının yapılması için yetkililere çağrıda bulundular.

Nurten ve Yener Söğüt çifti Çanaklı Caddesi üzerinde bulunan kendilerine ait evde ikamet ediyorlar. İddialarına göre; belediye tarafından Sosyal Yaşam Merkezi yapıldıktan sonra bu sel baskının yaşandığını ifade ettiler.

Kozan'da gece saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağıştan dolayı Söğüt ailesinin evini sabah saatlerinde su bastı. Nurten Söğüt; “Sabah kalktığımızda su içerisinde kaldığımızı gördük. Daha önce de yaşadığımız sorundan dolayı defalarca dilekçe verdik. Ama hiç kimse gelip buranın sorunu ile ilgilenmedi. Hizmet alabilmek için illaki Ankara'da dayımız mı olması gerekiyor” diyerek belediyeye yapılmayan hizmetten dolayı tepki gösterdi.

Geçtiğimiz aylarda afet denilebilecek sağanak yağıştan dolayı yine aynı ev yağmur suyu altında kalmıştı. Nurten Söğüt, bu sefer daha çok yağmur suyunun evini bastığını ifade ederek; “Kullanılacak hiç eşyam kalmadı. Ne yapacağız bilmiyorum. Allah rızası için derdimize derman olun” dedi.

Bilek gücü ile evinin geçimini sağladığını ifade eden Yener Söğüt ise; “Evimizde kullanılacak hiç eşyamız kalmadı. Tamamen mağdur olduk. Sosyal Yaşam Merkezi’ni yaptılar. Daha önce su oradan gidiyordu. Orası yapılıp yükseltilince su tamamen bizim evimize dolmaya başladı. Bu bina yapılana kadar biz böyle bir şey görmemiştik. Buranın sorununun giderilmesi için köklü bir çözüm istiyoruz” dedi.

Sel baskını yaşandıktan sonra evin içinde mahsur kalan Söğüt ailesini belediye yetkilileri kurtardı. Evin içerisindeki su tahliye edildi. Yağmur devam ettikçe buradaki sorunun devam edeceği gözüküyor. Büyükşehir Belediyesi'nin ve Kozan Belediyesi’nin yaşanan mağduriyetle ilgili olarak ivedi bir şekilde çözüm bulması gerekiyor.