Anahtar Kelimeler: İmamoğlu' ' Çilek Festivali

İmamoğlu'nda MHP'den Çilek Festivali

İmamoğlu ilçesinde MHP teşkilatı 60 dönüm çilek tarlasında çocuklar için üreticilerle birlikte çilek şenliği düzenledi.

Milliyetçi Hareket Partisi İmamoğlu ilçe teşkilatı ilçede 60 dönüm araziye 2 milyon liralık çilek yatırımı yapan İm-Tar Tarım’ın çilek bahçesinde hasat şenliği düzenledi.

“Yedigöze Barajı İmamoğlu Sulama Projesi” ile suya kavuşan topraklarda çiftçiler arazilerini alternatif tarım ürünlerinin ekimiyle ilçe ekonomisine kazandırdı. İmamoğlu ilçesinin ilk ve en büyük çilek bahçesi yatırımını gerçekleştiren İm-Tar Tarım firmasının ortakları Hakim Bakcan, Mehmet Çabuk ve Mustafa Bakcan ise, 2 milyon TL yatırım yaptıkları 60 dönüm çilek tarlasında ilk hasadı ilçedeki çocuklarla birlikte Milliyetçi Hareket Partisi düzenlediği şenlik ile gerçekleştirdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İmamoğlu Kaymakamı Mehmet Aksu, şenliği düzenleyen MHP İmamoğlu İlçe Başkanı Savaş Ağca ve yüzlerce öğrenci aileleri ile birlikte katıldığı şenlikte çilekler hasat edildi.

 Hedef 300 dönüme çıkarmak

İm-Tar Tarım ortaklarından Hakim Bakcan, çilek hasadını çocuklarla birlikte gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını belirterek, "İmamoğlu ilçesinde alternatif ürün aramaya başladık. Yıllardır burada tarımla uğraşıyoruz. Alternatif ürüne karar vermeden önce yer fıstığı ve mısır üretimi yapıyorduk. Çileğe karar verdikten sonra cins ve toprak analizi yaptık ve çilek üretimi için verimli bir arazi olduğuna karar verdik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklarımızla birlikte hasadımızı yapalım istedik” diye konuştu.

Firmanın ortaklardan Mehmet Çabuk ise çilek tarlasını 300 dönüme çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Çocuklarımızı burada ilk hasatta görmek bizleri çok mutlu etti” dedi.

Üniversiteli çiftçi Mustafa Bakcan, yeni nesil tarımda ilçede örnek bir yatırım gerçekleştirmek istediklerini vurgulayarak, “Üniversiteyi yeni bitirdim. Alternatif tarım ürünü araştırdık. 60 dönüm araziye çilek ektik. Çocuklarla birlikte şenlik havasında hasat yapmak istedik. Hedefimiz Avrupa’da İmamoğlu ilçemizi çilekle de temsil etmek” ifadesini kullandı.

Devlet destekledi, çiftçi üretti

İmamoğlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemil Çabuk, "Yedigöze Barajı İmamoğlu Sulama Projesi” ile arazilerin suya kavuşması ile ilçede çiftçilerin yatımlarını genişlettiğini kaydederek, “İlçemizde bu topraklarda pamuk, mısır soya ekimi arttı. İlçe Tarım Müdürlüğü olarak proje ofisi kurduk ve alternatif ürünlerin dışında katma değeri yüksek ürünler yetişmesi için araştırmalar yaptık. Girişimci 3 arkadaşı bir araya getirdik. İlçenin en büyük çilek yatırımı oldu ve 60 dönüm çilek bahçesi kuruldu. Dekarda 5 ton çilek verimi bekliyoruz. 60 dekar alan çilek arazisini 300 dekara çıkarmayı hedefliyorlar ve İmamoğlu çileğini yurt dışına ihraç edeceğiz" dedi.

Anahtar teslim çilek yatırımının hazırlıklarını yapan Ziraat Mühendisi Mehmet Toksöz, bölgede yetişen çileğin değerli olduğunu kaydederek, “Silifkeliyim. Anahtar teslim kurulum ile çilek tarlası hazırlandı ve İmamoğlu’nda güzel bir verim yakalandı. İmamoğlu çileğinin ihracata gideceğini düşünüyorum. Burada yetişen çileğin aroması, lezzeti, yola dayanıklılığı daha fazla. İmamoğlu'nun çilek üretim merkezi olacağına inanıyorum” diye konuştu. 

Çocuklara hem eğlendi hem hasat yaptı

İmamoğlu Kaymakamı Mehmet Aksu ilçede Çiftçilerin desteklenmesi noktasında devletin tüm imkânları ile çiftçinin yanında olduklarını kaydederek “ Ulusal egemenlik ve çocuk bayramında çocuklara güzel bir şenlik düzenlendi. Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanımız Savaş Ağca Bey’inde burada destekleri ile çocuklarımız ile üreticilerimiz, adana şeflerimiz ile güzel bir bayram havasında hasat gerçekleşiyor ”dedi.

Geleneksel hale getirmek istediğimiz şenliğimizde çilek bahçesini açan yatırımcılara teşekkür eden MHP İlçe Başkanı Savaş Ağca “Ülkemiz çocuklarının bayramını kutluyorum. Çocuk şenliği için eşim Kader hanıma teşekkür ediyorum ve İM-TAR çilek tarım ortaklığı yapan kardeşlerime teşekkür ederim. Bu şenliğin geleneksel hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi. 

Şenlikte çocuklar hasır sepetlerle çilek tarlasında doyasıya en sevdikleri çilekleri toplarken çocuklara özel hazırlanan etkinlikler ile geleneksel oyunlar ile de doyasıya eğlendiler.