Anahtar Kelimeler: Kaplan' Mütercimler' tepki

Kaplan'dan Erol Mütercimler'e sert tepki

Kozan İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Yusuf Kaplan, yazar televizyon programcısı Erol Mütercimler'in İmam Hatip Lisesi mezunları hakkında söylediği sözlere sert cevap verdi.

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Yazar Televizyon Programcısı Erol Mütercimler geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında imam hatip liseliler hakkında söylediği sözler nedeni ile büyük eleştirilere maruz kaldı. Türkiye'nin birçok yerinden Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Kozan İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı ve Vefa-Sen Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Kaplan’da Erol Mütercimler’e sert tepki gösteren isimler arasında. Kaplan, İmam Hatip liselerinden vekillerin, valilerin, kaymakamların, hakimlerin, savcıların, müftülerin… çıktığını ifade ederek, bu okulların toplumun güvenliği öğrenci yetiştiren eğitim kurumları olduğuna dikkat çekti. Bu gibi hakaretleri asla ama asla kabul etmediklerini ifade eden Kaplan;
"Bir televizyon kanalında bir tartışma programında Erol isimli bir şahıs halkın önünde imam hatipli kardeşlerimize “hırsız, namussuz” diyerek hakaret etmiştir.  Kozan İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği olarak, böyle bir iftirayı asla kabul etmiyoruz. İmam Hatip Liseleri bugün toplumumuzun güvendiği öğrenci yetiştiren eğitim Kurumu. Bu okullardan bugün milletvekilleri, valiler, kaymakamlar, hakimler, savcılar, müftüler... çıkmıştır. Bu kişiler kendi içlerindeki fikirleri ortaya koyarak bize hakaret etmelerini asla kabul etmiyoruz. Bunlar toplum nezdinde mahkum olacaklardır. İnşallah, önümüzdeki günlerde bunlar hakkında kamuoyu önünde suç duyurusunda bulunacağız” dedi.
Kaplan; "Halkımızın gönlünde böylesi okullar üzerinden yapılan bu çirkinlik, aslında halkımızın benimsediği dini değerleri aşağılama, milli kültürümüzü ret ve inkara yönelik bir davranıştır. Bu halkı kin ve düşmanlığa sevk etme eylemi. Bu kişinin hatası üzerinden milyonlara hakaret edilemez. Böylesine kategorik düşünmek zihinsel ve vicdani bir çürülüşmüşlüktür. Türkiye'de münferit olaylardan yola çıkarak dindarlara nefret söyleminde bulunulması maalesef ilk değil ve son da olmayacaktır. Uzun yıllardır kendine ait bir kültür oluşturan, başarıları dolayısıyla 28 Şubat'ta katsayı engeli konularak kapatılmaya çalışılan ancak bu ülkenin yüz akı olmaya devam eden imam hatip okullarını hedef almak psikolojik yönü ile nefreti körükleyen, İnsanları ötekileştiren ve insanların zihninde dindarların "kötü" olarak kodlamasına yol açacak bir toplum mühendisliğidir” dedi.