Kedileriyle Yaşayan Amcaya Devlet Eli

İlçemizde vatandaşlar, çöp biriktirdiği evinde kedileriyle yaşayan 85 yaşındaki Hasan Ali Aras`ın bir yaşlı bakım evine yatırılması için girişimde bulundu. Durumdan haberdar olan yetkililer yaşlı adama sahip çıktı.

Çanaklı Mahallesi Sungur Sokak`ta çöp dolu bir evde 15 kedisiyle yaşayan Aras, uzun süre komşularının desteğiyle hayatını sürdürdü. Son 2 yıldır sağlığı iyice bozulan ve kendine bakamayacak duruma gelen Aras`ın evinde biriken çöpler, mahalle sakinlerinin başvurusu sonucu geçen yıl belediye ekiplerince temizlendi. Bir kamyon çöp çıkan evde yine çöp birikmeye başladı. Evden yayılan kötü kokular çevredeki vatandaşları rahatsız etti.
Mahalle sakinlerinden Ümit Düzgün, gazetecilere yaptığı açıklamada, komşusu Aras`ın bir bakım evine yerleştirilmesi ve çevre sağlığını tehdit eden evde yeniden temizlik yapılması konusunda ilgili kurumlara geçen hafta başvuruda bulunduklarını ancak henüz olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.
Yaptıkları araştırmada birinci ve ikinci derecede hiç yakını olmayan Aras`ın birkaç yıl önce birlikte yaşadığı abisinin de vefatının ardından yaşam koşullarının iyice bozulduğunu anlatan Düzgün, Aras`ın geçimi ve bakımının mahalleli tarafından karşılandığını kaydetti.
Erdal Düzgün de komşuları Aras`ın durumunun içler acısı bir hale geldiğini söyledi.
Mahalle sakini olarak ellerinden geleni yaptıklarını ancak Aras`ın ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ifade eden Düzgün, "İhtiyaçlarını karşılayamadığı için evinin her tarafı pislik ve çöp dolu. Temizlesek dahi yine aynı oluyor. Devletimizden bu yaşlı vatandaşımızın bir yaşlı bakım evine veya huzurevine yerleştirmesini, ilgilenilmesini istiyoruz" dedi.
Hasan Ali Aras da Adana`daki bir yaşlı bakım evine yerleştirilmeyi istediğini dile getirdi.
Vatandaşların yaptığı başvuru inceleyen ve basında yer alan haberleri değerlendiren yetkililerin yerinde yaptıkları incelemenin ardından, Aras`ı sağlık kontrolü için Kozan Devlet Hastanesi`ne kaldırdıkları, Aras`ın bir bakım evine yerleştirileceği öğrenildi.