Anahtar Kelimeler: Kitap okumada takas akımı başlattılar

Kitap okumada takas akımı başlattılar

Kozan'da iki kız kardeş kitap okuma farkındalığı oluşturmak için yeni bir akım başlatarak takas sistemi ile daha fazla kişinin kitap okumasına vesile olmaya çalışıyorlar.

Kozan'da 7. sınıfa giden Fatma Mine Özden ile 11. sınıfa giden ablası Mediha Amine Özden kitap okumayı çok seviyorlar. Bu iki kardeş okudukları kitapların daha çok kişiye ulaşması için sosyal medyada yeni bir akım başlattılar. Okuyup rafta kalan kitaplarının başkaları tarafından okunacağını düşünen iki kardeş, okumadıkları kitapları takas sistemi ile bulabileceklerine inanıyorlar. Anne ve babalarının da desteğini alan iki kız kardeş herkesin daha fazla kitap okuması gerektiğinin altını çiziyorlar.

7. sınıfa giden Fatma Mine Özden kitap okuma alışkanlığını ablasından kazandığını ifade etti. Küçükken anne ve babasının ısrarlı olmaları sebebiyle kitap okuduğunu söyleyen Özden, sonraları ablasını örnek alarak ayda ortalama 6 kitap okumaya başladığını sözlerine ekledi. Sosyal medya üzerinden takas sistemi ile yeni bir akım başlatan Fatma Mine Özden ve Mediha Amine Özden kitap okuma farkındalığı oluşturduklarını söylediler.

Fatma Mine Özden; "Ben küçüklüğümden bu yana sürekli kitap okuyan birisiyim. Kitap okuma sevgisini ablamdan kazandım. Ilgimi çeken her türlü kitabı okuyorum. Okuduktan sonra kitapları takas sistemi ile değiştirmek istiyorum. Benim okuyabileceğim ve ilgimi çeken kitaplar olursa elimdeki okuduğum kitaplarla değiştirmek istiyorum. Bu akımı ablam ile birlikte yapıyoruz. Benim kitabımı almak isteyen ama kendi kitabını vermek istemeyen kişiler de oluyor. Böyle bir durum olduğunda düşük bütçeli yollarla kitabımı satışa sunabiliyorum. Bizim başlatmış olduğumuz bu akım ile birlikte daha çok kişinin daha çok kitap okuyabileceğine inanıyorum. Şimdilik  küçük bir standımız var. Ortalama 50 kitap şu anda takasa açık. Kültürü ve bilgisi yüksek toplumun oluşmasında kitapların önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı herkesi okumaya davet ediyorum” dedi.