Kömür Fiyatları Bu Sene Cep Yakıyor

Kış sezonunun başlamasıyla beraber vatandaşlar ısınmak için kömür satın almaya yöneldi. Ancak geçen yıl ortalama 20 lira olan ithal kömür bu yıl 35 lira ile adeta cep yakıyor.

Kış sezonunun başlamasıyla beraber vatandaşlar ısınmak için kömür satın almaya yöneldi. Ancak geçen yıl ortalama 20 lira olan ithal kömür bu yıl 35 lira ile adeta cep yakıyor.

Kozan ilçe merkezinde merkezi ısıtma sistemi kullanan apartmanların birçoğunda bu yıl kaloriferlerin yanmayacağı öne sürüldü. Çünkü, geçen yıl ton fiyatı 700-800 lira arasında değişen kömür fiyatlarının, Bu yıl 1.350 ile 1.500 TL arasında değiştiği belirtildi. Kömür fiyatlarının cep yakmasından dolayı vatandaşlar adeta fiyatlara isyan edecek durumda. Yılda ortalama 1,5 ton kömür alan vatandaşlar; ?Bu yıl ona vereceğimiz para ile klima çalıştırırız? dediler.

Son zamanlarda doların hızlı artışı sebebiyle geçen yıl Kozan´da ortalama 20 lira olan ithal kömür bu yıl 35 TL´den satılıyor. Kömüre ortalama %75 zam yapıldı. Fiyat artışı ile birlikte vatandaşlar da adeta çileden çıktı. Kozan´da doğalgazın olmaması sebebiyle kömür yakarak ısınan vatandaşlar; ?Kömüre %75 zam ne demek? Geçen yıl 20 lira olan kömür bu yıl neden 35 lira? Biz bunu anlamıyoruz. Bizim maaşımız geçen yıl da aynıydı, bu yıl da aynı. Maaşımız artmadıysa, kömür fiyatı neden artıyor. Birilerinin cebi dolarken bizim cebimiz neden yanıyor? Bu yıl kömüre vereceğimiz para ile klima çalıştırırız, daha az öderiz? dediler.

Vatandaşın bu isyanı karşısında aslında yapacak çok da fazla bir şey yok. Türkiye şartlarında her şeyin hemen hemen %100 artması ekonominin geldiği noktayı apaçık ortaya koyuyor. Aylık asgari ücretle geçinen bir vatandaş gıda sektöründe olduğu gibi ısınma sektöründe de zor günler geçirecek. Geçen yıla oranla %75 arttırılan kömür fiyatlarına enflasyonla mücadele kapsamında yüzde on indirim yapılsa dahi, bir torba kömür 31,5 liraya satın alınabilecek. Birileri keyif sürerken birileri ezilmeye devam edecek.