Anahtar Kelimeler: Köyleşiyor muyuz

Köyleşiyor muyuz?

Kozan uzun yıllardan bu yana gelişmeye ve geliştirilmeye aç olan bir ilçe. Geçmişten bu yana bir adım öteye gidemeyen Kozan geriye vites takarak ilerliyor sanki.

Kozan büyük bir köyü andırıyor. Merkezde 15 mahallesi, kırsalda 86 mahallesi ile Adana´nın en büyük ilçelerinden biri olan Kozan maalesef bir adım öteye gidemiyor. Ulaşımdan altyapıya, üretiminden ticaretine birçok alanda maalesef geride kalıyoruz. Sebebi; bu ilçenin gelişmesine katkı sağlamayan başta siyasetçiler, iş adamları ve biz toplumu oluşturan insanlar.

Birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenerek hareket edemediğimizden dolayı gelişemiyoruz. İnsanlar, hiç kimse ileri gitmesin diye, kuyu kazmaya karın darlığı yapmaya devam ediyor. Siyasi görüşlerden ve etnik ayrılıklardan dolayı yan yana gelemeyen zihniyetler, ilçenin gelişmesine de engel oluyorlar. Üretmek yerine tüketmek odaklı bir kafa yapısına sahip olduğumuz için dışarıdan gelecek yatırımcıyı da nasıl geri göndeririz zihniyeti maalesef içimizde var.

Adana milletvekilimiz, Kozan´ın gururu diye nitelendirdiğimiz kişiler dahi ilçenin gelişmesine fazla katkı sağlayamıyor. Geçmişte CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen bu ilçenin gelişmesi için girişimde bulunmuştu. Ancak o girişim yetersiz kaldı. Ondan sonra bütün siyasi gruplardan hiç kimse bir araya gelerek bu memleketin sorunlarını tartışmadı. Öyle görünüyor ki, tartışmayacakta.

Biz buralarda ufak meselelerle uğraşırken, 20*30 kilometre yakınımızda bulunan il ve ilçeler büyüklüğüne biraz daha büyüklük katıyor. Onlar birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederken, biz birbirini çekemez halde, yan yana gelemez halde yaşamımızı sürdürüyoruz.

Kozan, birlik ve beraberlik sağlandığında emin olun ki, Türkiye´nin gözde şehirlerinden biri olacaktır. Kozan Ekspres Gazetesi olarak; bütün Adana milletvekillerine, Adana´yı temsil eden bütün bakanlara, il başkanlarına, ilçe başkanlarına ,oda başkanlarına, muhtarlara, STK temsilcilerine, işadamlarına, esnaflarına, gençlerine çağrıda bulunuyoruz. Başka Kozan olmadığını göz önünde bulundurarak bu şehre sahip çıkmalıyız. Artık geçmişi geçmişte bırakarak, kırgınlıkları, küskünlükleri, ayrılıkları bir kenara bırakarak bir olma zamanı, beraber olma zamanı. Üreten bir ilçe olmak için, herkes ama herkes taşın altına elini koymalı. Siyasi parti ilçe başkanlıkları atama merkezleri olmamalı. Siyasi ilçe başkanlıkları ilçenin sorunlarını çözebilen merkezler olmalı. Bütün bu durumlar göz önünde bulundurularak herkesi bir çatı altında toplanmaya davet ediyoruz. ?Başka KOZAN YOK?