Kozan Belediyesinden bir ilk “mevlit” hizmeti 

Koronavirüs salgını nedeni ile yasaklanan Mevlüt, taziye merasimlerinin ardından Kozan Belediyesi Halit Dağlı Aşevi bölgede bir ilke imza attı.

Kozan Belediyesi Aşevi'nde vatandaşlar Kozan Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü ve Belediye din görevlisinin Kuran-ı Kerim okuması ile vatandaşlar hem dini vecibelerini yerine getiriyor hem de binlerce ihtiyaç sahibi aileye aş desteği vererek yakınları için hayır yapıyor. 
Koranavirüs nedeni ile mevlit ve taziye çadırlarının kurulmasının tedbirler kapsamında yasaklanmasının ardından Kozan Belediyesi Halit Dağlı Aşevi  Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın talimatı ile vatandaşların dini vecibelerinin yerine gelmesi için farklı bir hizmete imza attı. Aş evi çalışanları ve belediye din görevlisi Kuran-ı Kerim okutmak isteyen kişi ile bir araya gelerek Yasin-i Şerif okunuyor. Vatandaşlar vefat eden yakınları veya hastaları için evde Koronavirüs yasakları ve vatandaşları riske atmamak adına belediyenin bu hizmetini kullanırken hem Kuran-ı Kerim okutarak dini vecibelerini yerine getiriyor hemde binlerce ihtiyaç sahibi ailenin günlük aş ihtiyacına destek oluyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Kozan Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü ve belediye din görevlisi Bilal Özata tedbirler kapsamında vatandaşların sağlık ve huzur içinde dini vecibelerini yerine getirdiklerini ifade ederek “ herkese hayırlı ramazanlar diliyorum. Dünya ve Kozan’ımız zor bir süreçten geçiyor. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan Bey'in destekleri ile bizlerde ilçemizde herkes ölmüşlerine, hastalarına Kuran okutmak istiyor ama bu şuan mümkün değil. Bizde vatandaşların talepleri üzerine burada onlar hayırlarını yapıyor bizde Kuran-ı Kerim okuyoruz. İhtiyaç sahiplerine yemekler, hayırlar ulaşıyor Allah herkesin hayrını kabul etsin. Güzel bir buluşma oluyor. Bizim örf adetlerimizde ayın 3'ünde 7'sinde helva vardır dua okunur. Burada hayırseverler malzemelerini getiriyor ve bizlerde hem duasını okuyor hem de ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz” dedi.
Kozan Belediyesi Aş Evi Müdürü Orhan Dağlı, “ Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın destekleri ile her gün burada ihtiyaç sahibi ailelere sıcak aş desteği sağlıyoruz. Hergün 1100 aileye 3 bin 600 kişiye ulaşıyoruz. Pandemiden dolayı mevlit okutamayanlar bize ulaşıyor, mevlitlerini burada okutuyor ihtiyaç sahibi ailelere hayırseverlerin dağıtmak istedikleri erzakları hazırlayıp ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz” diye konuştu. 
Almanya’da hasta yakını adına mevlit okutup yemek malzemesini getiren hayırsever Gülsüm Minik koronavirüs nedeni ile kimsenin  hayatını tehlikeye atmak istemedikleri için belediyenin bu hizmetinden faydalandıklarını ifade ederek Rabbim herkesten razı olsun” dedi.