Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Corona virüs tedbirleri

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını nedeniyle Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı’da virüs ile mücadele kapsamında gerekli önlemleri aldı. Cumhuriyet Başsavcılığı, ivedi durumu olmayan bütün mahkemelerin ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı; Kozan Adliyesi, Kapalı ve Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik binasında alınan önlemler ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada alınan kararlar madde madde sıralandı. Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı açıklamada alınan önlemler şu şekilde;

*Kozan Adliyesi ve Kozan Kapalı ve Açık Ceza Infaz Kurumu ve Denetimli Serbestlik Kurumu binaları ve tüm birimleri dezenfekte edilmiştir ve bu kapsamda her gün rutin dezenfekte işlemleri devam etmektedir.

*Adliye binasında temas edilebilecek tüm alanlar mutad aralıklarla her gün birden fazla kez temizlenmektedir.

*Adliye binası, cezaevi ve denetimli serbestligin belirli yerlerine el dezenfektanları yerleştirilmiştir.

*Adliye binası, cezaevi ve denetimli serbestlikteki girişlerde ateş ölçer cihaz ile ölçüm yapılmaktadır. Girişlerde arama işlemi eldiven ve maske takılarak yapılmaktadır.

*Gerekli hijyen şartlarının sağlanması titizlikle takip edilmektedir.

*Kozan Adliyesi girişine masalar konularak tüm adli işlemlerin ileri bir tarihe kadar buradan yapılmasına karar verilmiştir.

Yürütülmekte olan tutuklu dosyalara ilişkin soruşturmalar hariç Başsavcılığımıza ifade vermek üzere çağrılan dosya taraflarının ifade için çağrılma kararları ileri bir tarihe kadar geri alınmıştır.

*16 Mart 2020 Tarihinden itibaren tutuklu ve ivedi dosyalara ilişkin duruşmalar hariç tüm duruşmalar ve keşif işlemleri ileri bir tarihe ertelenmiştir. Verilen duruşma tarihleri her bir mahkeme tarafindan dosya taraflarına bildirilecektir.

*Icra Müdürlügünde 2. bir emre kadar haciz ve keşiflerin ihtiyadi haciz, ihtiyadi tedbir hariç) ertelenmesine karar verilmiştir. Daha Önceden verilen satis günlerinin aynen süresinde yapılmasına karar verilmiştir. İşlemlerin ve taleplerin uyap sisteminden yapılmasına ve yine zorunlu işlemler haricinde taraf vekillerince tüm taleplerin ve işlemlerin Uyap ortamında yapmalan hususunda hassasiyet gösterilmesi.

*Tüm Kozanlı hemşehrilerimizin acil bir durum olmadikça dışarıya çıkmamaları , çıkmaları halinde gerekli tüm uyarıları dikkate almayan ve alınan önlemlere titizlikle riayet etmeleri ve gerekli önlemler alındıktan sonra müracaat etmeleri hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.