Anahtar Kelimeler: Kozan’ müjdesi

Kozan’a yeni okul müjdesi

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam “Eğitime yapılan yatırım, ülkemize yapılan en güzel yatırımdır” diyerek hayırsever iş adamı Cenap Erol ve oğlu Cem Erol ile bir araya gelerek ilçeye 1 milyon 200 bin TL’lik anaokulu yapılmasını sağladı

firması ,Kaymakam Şafak Gürçam’ın teşvikleri ile önümüzdeki eğitim ve öğretim yılına yetiştirmek üzere Şevkiye Mahallesinde ihtiyaç olan 250 öğrenciye ev sahipliği yapacak anaokulu içinharekete geçti.

SDS Anonim Şirket ortakları tarafından Kozan’a 2,5 dönüm arsa üzerinde 550 metrekare anaokulu yapımı için Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam ile makamında bir araya gelerek yatırımla ilgili son görüşmeleri yaptı. Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez ve Şevkiye Mahallesi Muhtarı Bilal Özdemir’de katıldı.

Kaymakam Şafak Gürçam, yeni eğitim-öğretim yılına yetişmesi planlanan anaokulu ile Kozan’da derslik sayının artışıyla sınıflarda öğrenci yoğunluğunun azalarak eğitim kalitesinin artacağını söyledi.

Gürçam, “Kozan’a böyle büyük bir yatırımı yapacak olan Sds firması nezdinde Cem Erol ve Murat Erdoğan a ayrıca şirketin Adana lı olmayıp da bu yardıma onay veren diğer hissedarlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Şafak Gürçam Kozan’da anaokulu düzeyinde derslik başına düşen öğrenci sayısının Türkiye ve Adana ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, “İlçede göreve başladığım günden bu yana eğitime yapılan yatırımı ülkeye yapılmış yatırım olarak düşündüm. İlçemizde anaokulunda sınıf başına düşen öğrenci sayımız 35. Türkiye’de bu ortalama 20 öğrenci ve Adana’da 30 civarında. Kozan’da ise sınıf başına düşen 35 öğrenci yüksek bir rakam. Anaokulu sınıf ortalamasında Kozan’da istenilen seviyede değiliz. Bu sorunu çözmek için yeni anaokulları ve derslikler kazandırmamız gerekirdi.

Bunu düşünerek Kozanlı iş adamı Cem Erol ve Murat Erdoğan ile istişareler yaptık. Bu konuda araştırma yaparken biz de hayırsever hemşerilerimizi tanıdık ve bu konu hakkında görüşme fırsatı bulduk.

İstanbul merkezli Sds firmasının Yönetim kurulu başkanı Sayın Ahmet Tufan Kalkan ın Covid den dolayı genç denilebilecek yaşta vefat etmesi sebebi ile adının yaşatılması için firmanın diğer ortaklarının da katıldığı yönetim kurulu kararı ile Kozan a bu yatırımın yapılmasına onay verildi. Okulun adının da Ahmet Tufan Kalkan olmasına karar verildi.

Sds firması ile ilçeye bu yatırımı kazandırmak üzere güzel bir girişim hamlesi yakaladık kalıcı bir eser bırakılmasını istedik. Kendi iç değerlendirmelerinin ardından çok da kısa sürede dönüş yaparak olumlu cevap verdiler. Şevkiye Mahallesi 50. Yıl Anadolu Lisesi yan tarafında bulunan kaymakamlık tarafından Milli Eğitime tahsis edilen arazi üzerine, Bakanlık Tip Projeli ve anahtar teslim okulumuzu firmaları adına yapacaklar. Bizler de yapılan okulu eğitim ve öğretime açacağız.


Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, ilçeye yatırım yapmak isteyen vatandaşlara her daim kamu adına düşen ne varsa yardımcı olacaklarının altını çizdi.

Adana Toros Dernekleri Federasyonu Başkanı Cenap Erol, Sds firmasının Kozan’a kazandıracağı okul öncesi eğitim yuvası için bir an önce çalışmalara başlayacaklarını kaydederek , firmamızın 20 den fazla hissedarının onayı ve teşviki ayrıca ülke çapında ki  , müşterileri ve tedarikçilerinin de katkıları ile yaptırılacak olan bu projeye vesile olmaktan dolayı çok memnuniyet duyduğunu belirtti.

Yapılan bu yatırım ile gurur duyduğunu söyleyen Cenap Erol, “Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam’ın Kozan’a olan sevgisi ve hizmet düşüncesi bizleri de heyecanlandırdı. Kozan’ın bizler için ayrı bir önemi var. İş ortaklarımız ve ailem adına böyle bir hayra vesile olduğumuz için çok gururluyum. Kaymakamımıza bir kez daha huzurunuz da teşekkür ediyorum” diye konuştu.