Anahtar Kelimeler: Kozan’ gençliğin açılmalı

Kozan’da gençliğin önü açılmalı

Kozan’da birçok ekonomik ve sosyal eksiklikler ilçe gençliğini ufkunu başka şehirlere yönlendiriyor.

Kozan’da birçok ekonomik ve sosyal eksiklikler ilçe gençliğini ufkunu başka şehirlere yönlendiriyor. Kozan’da bir çok kez yerel ve ulusal basına yansıyan çocuk çobanların, tarlada mesai yapan annelerin yanında ders çalışan çocukların sınavlardaki başarısı gazete sayfaları ve televizyonlarda örnek başarı hikayesi olarak yer alırken, ilçede yaşayan gençler daha büyük başarılara imza atmak için kendileri için yatırım bekliyor.

Birçok büyükşehir il ve ilçede özellikle güneydoğu haberlerinde yer alan gençlik merkezi Kozan gençliğine kazandırılmalı.  Kozanlı gençlerin bilim ve ilim alanında ufkunu açan merkezler ile Dünya’yı yorumlayan bir gelişim atölyesine ihtiyaç var.

Kozan Kaymakamlığının sivil toplum kuruluşları, üniversitemizden alacağımız destek ile ilçemizde çocuklarımızın ücretsiz yaralanabileceği bir merkeze sahip olursak diğer ilçe gençliğine de büyük katkı sunacak ilçe haline gelmemiz mümkün. Kozan gençliği işsizliği konuşmak yerine ilçede yapılacak gençlik yatırımları ile İŞKUR destekli meslek edinme kursları, bilim merkezi ile robotik kodlama, Dünya’yı yorumlama eğitimleri ile ülke genelinde çok fazla başarılı proje üretebilecek yetiye sahip.

Kozan’a, gençlere ücretsiz bir şekilde kazandırılacak olan robotik kodlama merkezi, İngilizce, Almanca, Rusça, Çince gibi dünya kapılarını açan dil eğitimleri, mesleki başarı sağlayacak uluslar arası ilişkileri eğitimle tamamlayacak kurslar, dijitalleşen dünyada dijital eğitimler bu gençliğe çok şey katacaktır. Bu açılan kurslara gençlerimiz yıl içinde yurt dışı eğitim gezileri ile taçlandırarak ilçe kazanımları arttırılmalı.

İlçede yaşayan ve gazetemize ulaşan bir çok gencin ortak talebi “Kozan sadece tarım ile değil ilçe gençliğinin ufkunu genişletilerek  turizm alnında, eğitim alanında girişimcilik anlamında bölgeye katkı sunacak geleceği ve önü açık bakir ilçemiz. İlçe yöneticilerimizden ve sivil toplum kuruluşlarından iş birliği içinde ilçe gençliğinin önün açılması”