Kozanlı meclis üyelerinden “yuh artık” dedirten uygulama

Kozan Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı’nda 14 gündem maddesini 3 günde görüşme kararları “bu nasıl bir uygulama?” sorusu akılları karıştırdı.

14 gündem maddesini 3 güne yaydılar

Kozan Belediyesi Meclis üyelerinin alışık olmayan uygulaması görenleri ve duyanları pes dedirtti. Mart Ayı olağan toplantısının ilk günü 4 Mart Çarşamba Günü saat 14: 00’da Kozan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Gündeme toplam 13 madde getirildi. Gündem maddelerine gündem dışı 1 madde eklenmesi ile birlikte toplam 14 madde gündeme alındı. Gündemin ilk gününde oturum toplam 45 dakika sürdü. 1 saat içerisinde 14 gündem maddelerinden maalesef hiç biri görüşülemedi. Meclis geçen 45 dakikanın ardından meclisi 2. gün oturumu için 5 Mart Perşembe günü toplantı salonunda tekrar toplanma kararı aldı.

2. gün toplanan meclis üyelerinin toplantı süreleri 28 dakika sürdü. 28 dakikada 11 maddeyi karara bağlayan meclis, geride kalan 2 madde için 6 Mart Cuma Günü toplanma kararı aldılar.

Meclis üyelerinin bu uygulaması toplantıyı takip eden basın mensupları tarafından manidar bulundu. 14 maddenin 11’ini 28 dakikada görüşen bir meclisin, 14 maddeyi 3 güne yayması abes ile eş değer olma gerçeğinden yola çıkan gazetemiz ilginç sonuçlara ulaştı.

 Kozan Belediye Meclisi’nin yaptığı uygulamalar ile meclis üyelerinin ceplerine ek kazanç girdiğinin ön plana çıkması farklı yorumlara neden oldu.

Meclis üyeleri her toplandıkları gün için (yevmiye) oturum ücreti almaları, meclis toplantılarının gün olarak uzaması, meclis üyelerinin cebine para girmesi demek oluyor.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından mecliste komisyonlara havale edilen maddelerin ortak komisyona gönderildiği anlaşıldı.

Mecliste yer alan tüm üyeler farklı komisyonlarda görev alıyorlar. Meclis üyelerinin komisyonlarda yer alması da meclis üyelerinin ceplerine para girmesi anlamına geliyor.

Gündemde görüşülen 1 maddenin ortak komisyona yollanması 5 farklı komisyon üyelerinin oturum ücreti almalarına yol alıyor. İmar komisyonunu ilgilendiren 1 madde bütçe komisyonu sevk edilmesi meclis üyelerinin fazla kazanç elde etmelerine neden olmanın dışında hiçbir şeye maalesef yaramıyor.

2019 yılının da meclis üyelerinin hak ettikleri paralar ile geçtiğimiz dönemlerdeki meclis üyelerinin hak ettikleri paralar arasında uçurum var.  2018 yılının toplamında bir meclis üyesi 12 oturumda 2.680 TL alırken, 2019 yılında 9 oturuma katılan meclis üyesinin 8.390 TL oturum ücreti alması yukarıda ortaya koyulan gerçeklerin sonucu olarak görülüyor.