Kubilay´ın Heykelinin Dikilmesi Hedefleniyor

İlk olarak gazetemizin gündeme getirdiği Şehit Kubilay´için Kozan Belediye Meclisi kolları sıvadı.

/resimler/2017-2/10/1234085034896.jpg

K.Ekspres-1906 yılında İlçemiz Şevkiye Mahallesinde doğan ve belli bir yaşına kadar Kozan´da yaşayan devrim şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay anıtı ilçede uygun görülen bir noktaya dikilmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz sayılarımızda gazetemiz tarafından gündeme getirilen Kubilay´ın ölüm yıl dönümü anma programlarının 3 yıldan buyana neden yapılmadığını gündeme taşımıştık. Haberin yapılmasının üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen yetkililer anmaların neden yapılmadığı ile ilgili bir açıklama yapmazken, haberin içerisinde Kubilay´ın heykelinin dahi ilçemizde bulunmadığını haberimize konu etmiştik.

Aradan geçen 2 ay gibi bir sürenin ardından Selim Bozdoğanoğlu isimli bir kişi Kozan Belediyesine dilekçe ile başvurarak Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ın heykelinin belediye tarafından şehrin uygun görülen bir noktasına dikilmesini talep etti.

Kozan Belediyesinin Şubat Ayı olağan toplantısında gündeme alınan dilekçe üzerine Kozan Belediyesi meclis üyeleri tarafından istek, İmar, Sağlık, Eğitim ve kültür komisyonlarına havale edildi.

Komisyonların raporları doğrultusunda meclis Mart Ayı olağan toplantısında talebi karara bağlayacak.

ŞEHİT MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY KİMDİR?

Mustafa Fehmi Kubilay (d. 1906 - ö. 23 Aralık 1930), Türk, öğretmen ve Asteğmen. Kubilay Olayı olarak tanımlanan ve Menemen´de Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki´nin 23 Aralık 1930´da Cumhuriyet karşıtı bir grup tarafından öldürülmesiyle başlayan ve faillerin (ve ilgili görülenlerin) yargılanması sürecinin sürdüğü Ocak/Şubat 1931 aylarını kapsayan olaylar zincirinin simgesi olan Türk Askeridir.

1906´da Kozan´da, Giritli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Baba adı Hüseyin, ana adı Zeynep´tir. Mustafa Fehmi Kubilay 1930 yılında öğretmen olarak İzmir´in Menemen İlçesi´nde asteğmen rütbesiyle askerlik görevini yaparken 23 Aralık 1930´da Derviş Mehmet´in başında olduğu bir grup şeriatçı tarafından öldürüldü. Olay, Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica girişimidir, tarihe "Menemen Olayı" ve "Kubilay Olayı" olarak geçmiştir. Atatürk´ün Silahlı Kuvvetlere mesajı, Genelkurmay Başkanı´nın mesajı, TBMM´de soru önergesi ve Başbakan İsmet İnönü´nün konuşması, Bakanlar Kurulu´nun sıkıyönetim ilanı kararı, Sıkı yönetim ilanının TBMM görüşmeleri, yargılamanın ilk günkü tutanakları, Savcılığın Esas Hakkındaki İddianamesi, Divan-ı Harp Kararnamesi, TBMM Adliye Encümeni Mazbatası ve TBMM Genel Kurul kararları, tam metin olarak yer almaktadır.

Menemen olayının izleri toplumsal bellekte yer etmiş ve Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, "Devrim Şehidi" olarak simgeleşmiştir. Her sene 23 Aralık´ta Kubilay Olayı ile ilgili olarak çeşitli yayın organlarında konu ile ilgili makaleler yayımlanmakta ve olay lanetlenmektedir.