Anahtar Kelimeler: Lavantalar toprakla buluştu

Lavantalar toprakla buluştu

Kozan’da tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar artarak devam ediyor. Kozan'a bağlı Gökgöz Mahallesi'ndeki kadın girişimci 6 dekarlık alana lavanta dikimi gerçekleştirdi.

Tarım ve hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu ilçemizde, tarımda ürün çeşitliliğini artırmak ve çiftçilerin daha karlı ürünleri üretebilmesini sağlamak için yürütülen çalışmalar aralıksız olarak sürüyor. Kozan İlçe Tarım Müdürlüğü ve Kozan Kaymakamlığı'nın teknik destek verdiği lavantalar toprakla buluştu.

Kozan'a bağlı Gökgöz Mahallesi'nde yaşayan Meliha Cömert isimli kadın girişimci kendisine ait 6 dekarlık alana lavanta dikimi gerçekleştirdi. Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam beraberinde İlçe Tarım Müdürü Ömer Erdoğan lavanta dikim törenine katıldı. İlçemiz için en uygun bitki türleri arasında yer alan lavanta, 6 dekarlık alanda yüzlerce fidesi toprakla buluştu.

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, düzenlenen lavanta dikim programına katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Kaymakam Gürçam, Kozan'ın tarım ve hayvancılık potansiyelinin çok yüksek olduğunu söyledi. Coğrafi alan, ekilebilir tarım arazileri ve tarımsal altyapı bakımından Türkiye'nin sayılı ilçelerinden birisi olan Kozan'da farklı ve özgün projeler yürütüldüğünü ifade eden Gürçam;

"Bugün lavanta üretimini desteklemek amacıyla Meliha kardeşimizin lavanta ekim programına katıldık. Tabii bir yandan ilçemizde üretim kapasitelerimizi her alanda arttırmaya çalışırken de bir yandan da ürün çeşitliliğini geliştirmek istiyoruz. Bölgemizde lavanta üretimi her geçen gün biraz daha gelişiyor. Meliha Cömert kardeşimize böyle bir proje geliştirerek üretime katkı sağladığı için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Feke’ye bağlı Tapan bölgesinde yıllar önce ekilmeye başlayan lavantalar hem turizm hem de bölge halkının ekonomik anlamda gelişmesi için etkili olmuştu. Kozan İlçe Tarım Müdürlüğü, gerektiği takdirde bu tür projelerde bakanlığın hem teknik hem de hibe desteği verdiğini ifade ediyor.