Anahtar Kelimeler: Millet İttifakı’ zulmüne kınama

Millet İttifakı’ndan Çin zulmüne kınama

Kozan Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda Millet İttifakı Çin Halk Cumhuriyeti'nin 2014 yılından bu yana Uygur Türkleri ve diğer soydaşlarımıza yönelik yaptığı zulmü kınadı.

Kozan Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısında millet ittifakı belediye meclis üyeleri adına Volkan Bayrakçı mecliste söz aldı. Bayrakçı, 2014 yılından bu yana soydaşlarımız ve Uygur türklerine karşı sistematik bir şekilde kitlesel anlamda ağır zulüm uygulandığına dikkat çekerek, bu zulmün insanlığa karşı suç olduğunu ve ne yazık ki halen de devam ettiğini ifade etti.

Bayrakçı yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Terörle ve radikalizmle mücadele kisvesi altında milyonlarca soydaşımız, zorla toplama kamplarında alıkonulmakta ve "yeniden eğitim" adı altında dini ve kültürel baskılara tabi tutulmaktadır. Müslüman soydaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri engellenmekte, ibadethaneleri yıkılmaktadır. Bu şekilde; işkence, tecavüz, kısırlaştırma, islamiyet'in zorla terk ettirilmesi gibi uygulamalarıyla alenen insanlığa karşı suç işleyen Çin yönetimi, toplama kamplarının ve kamplardaki uygulamaların uluslararası bağımsız bir heyet tarafından denetlenmesine izin vermemektedir.

 

ABD, İngiltere, Kanada başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Birleşmiş üyesi 39 ülke, Uygurlar ile birlikte diğer Türk ve Müslüman halkların gördükleri zulme karşı Çin'e tepki gösterip çeşitli yaptırımlar uygularken, Türkiye'nin de bu uluslararası girişimlere aktif destek vermesi ve hatta öncülük etmesi beklenmektedir. Soydaşlarımız, bu sorunun Birleşmiş Milletler'in gündemine taşınmasını beklemektedirler.

 

KOZAN Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, Çin'in soydaşlarımıza karşı yaptığı mezalimin karşısında durmaya, bu vahşi politika son buluncaya kadar Uygur Türklerinin ve diğer soydaşlarımızın mücadelesine destek verip sesleri olmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.”