Anahtar Kelimeler: Mobil gümrükleme Kozan’

Mobil gümrükleme Kozan’da

Kozan’da ihracata gidecek ürünler için mobil gümrükleme şubesi Kozan Ticaret Borsası binasında hizmet vermeye başladı.

Kozan'da özellikle narenciye ürünlerinin ihraç edilmesinde gümrük işlerinin Adana il merkezinde yapılması üreticiler açısından büyük zorluk oluşturuyordu. Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir ve Kozan Ticaret Borsası Başkanı İdris Çevikalp ve bölge milletvekillerinin girişimleri ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın talimatları ile Kozan Ticaret Borsası binası içerisinde mobil gümrük şubesi oluşturuldu.

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, oda başkanları, siyasi parti başkanları ve üreticilerin katılımı ile mobil gümrük şubesinin ilk sevkiyatı için gerekli işlemler yapıldı. Her türlü üretilen ürünün İhraç edilmesi için yapılması gereken gümrükleme işlemlerinin yapılacağı mobil gümrük şubesi memurları ihtiyaç oldukça Kozan Ticaret Borsası binasında hizmet verecekler.

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, Kozan bölgesinde 600 bin dönümlük arazinin olduğunu ve bunun 300 bin dönümünün sulanabilir durumda olduğunu kaydetti. İmamoğlu sulama projesi ile sunulabilir alanların daha da artacağını kaydeden Kaymakam Şafak Gürçam, sulanabilir durumda olan 300 bin dönümlük arazinin 100 bin dönümlük kısmında narenciye üretimi yapıldığını ifade etti. Bu arazide ekili olan narenciyeden yıllık yaklaşık 450 bin ton narenciye ürününün hasat edildiğine dikkat çeken Kaymakam Şafak Gürçam, üretilen ürünün %15’lik kısmının ihraç edildiğine ve mobil gümrük şubesine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

Kaymakam Şafak Gürçam; "İhraç konusunda daha önceden işlemler Adana'da yapılıyordu. Üretimin artması ve ihraç edilen ürünlerin artması ile birlikte bu işlemlerin Kozan'da yapılabilmesi amacı ile Ticaret Odası Başkanımız ve borsa başkanımız, siyasi parti temsilcilerimiz hep birlikte ne yapabilirizi konuştuk. Mobil gümrükleme işlerinin Kozan'a gelmesi için çalışmalar başlattık. Bugün yaptığımız çalışmaların meyvesini almış bulunuyoruz. Emeği geçen milletvekillerimize, oda ve borsa başkanlarımıza, siyasi parti başkanlarımıza kısacası herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir’de mobil gümrük şubesi ile üreticilerin işlerinin hızlı olacağına dikkat çekerek, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a yaptığı çalışmadan dolayı teşekkür etti.

İlk sevkiyat Kozan Sebzeciler Odası Başkanı Süleyman Delibaş'ın gönderdiği limon yüklü TIR için yapıldı.