Anahtar Kelimeler: Nakış nakış seramik işliyorlar

Nakış nakış seramik işliyorlar

Kozan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde verilen seramik kursları ile kadınlar vitrinleri süsleyen objeleri el emeği göz nuru ürünlerle taçlandırıyorlar.

Kozan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde onlarca kursa ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri olan seramik ve çömlek kursu en önemlilerinden. Özellikle kadın kursiyerlerin yoğunlukta bulunduğu seramik kursunda kadınlar el emeği göz nuru objeler hazırlayarak alışveriş merkezlerinin vitrinlerini süsleyecek seramikleri nakış nakış işliyorlar. Seramik sanatçısı Kozanlı Nermin Elmalı'da kendi bilgi ve tecrübelerini Kozan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde seramik kursundaki öğrencilere aktarıyor.

İlerleyen dönemde Kozan'ın tarihi yapısını seramiğe işleyerek Kozan’ın tanıtımında da önemli rol oynamak istediklerini belirten Kozan Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Bünyamin Akbulut; "Ustalar çırakları ile buluşuyor etkinlikleri kapsamında Kozanlı seramik sanatçısı Nermin Elmalı ve Adanalı çömlek ustası Bilgin Özdemir Bey bizim misafirimiz oldular. Seramik kursunda kursiyerlerimize verilen eğitim ile birlikte ileride Kozan'ın tanıtımına katkı sunacak seramik objelerini tanıtım amaçlı hazırlayacağız "ifadelerini kullandı.

Uzun yıllardan bu yana Antalya'da seramik üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Adana'ya dönen Kozanlı seramik sanatçısı Nermin Elmalı'da Kozan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde verilen kurstan çok memnun olduğunu, daha teknolojik malzemeler ile Kozan'daki kadınların seramikten neler yapabileceğini gördüğünü ifade etti. Elmalı “Bir Kozanlı olarak Kozanlı vatandaşlarımıza maksimum derecede faydalı olmak istiyorum. Memleketimizi seviyoruz. Ne kadar faydalı olabilirsek o kadar iyi bir birey olacağımızı düşünüyorum. Burada kadınların ilgisi beni umutlandırdı. Çok üzülerek söylüyorum ki eksiğiz ama gelişmeler ve yapılan çalışmalar çok etkileyici” ifadelerini kullandı.

Seramik kursunda kurs alan kursiyerler kursun tamamlanmasına rağmen Halk Eğitim Merkezinde hala çalışmalara devam ettiklerini ve kendilerine bu imkanı sunan başta Halk Eğitim Merkezi müdürü İsmail Bünyamin Akbulut olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ettiklerini ifade ettiler.