ÖLÜMLERİN SORUMLUSU KİM?

Kozan'da son günlerde baraj üzerinde yaşanan balık ve diğer canlıların ölümleri ile ilgili olarak sorumlu kim?

Yaz aylarının kurak geçmesi sebebiyle Kazan Barajı'ndaki doluluk seviyesi minimum seviyeye düştü. Kozan Sulama Birliği su seviyesi düşünce Kozan Barajı'ndan verilen suyu kesti. Bununla birlikte, dere yatağındaki başta balık olmak üzere çok sayıda canlı ölümü gerçekleşti. Kozan İlçe Tarım Müdürlüğü ve Kozan Belediyesi kendi çaplarında çalışma yaptılar. Balık başta olmak üzere bazı canlılar kurtarılmaya çalışıldı. Ancak operasyon gerçekleştirilsede, dere yatağında bulunan çok sayıda yok oldu.

 Kozan Ekspres Gazetesi olarak, soruyoruz. Bu canlıların ölümünde sorumlu kim?

Barajdan gelen su kesilmeden önce önlem alınamaz mıydı? Kilgen çayı üzerindeki canlılar ölüme terk edildi?

Balık kurtarma operasyonları yetersiz

Kozan İlçe Tarım Müdürlüğü ve Kozan Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü belli alanlarda balık kurtarma operasyonları gerçekleştirdiler. Alınan balıklar ve diğer canlılar Kozan Barajında kalan su birikintilerinin olduğu yere bırakıldı. Yapılan bu çalışma çok yerinde bir çalışma. Ancak önlem daha önceden alınmış olsa bu ölümer gerçekleşmez idi. Dere yatağına canlıların yaşayacağı kadar su bırakılması zor muydu? Merak konusu oldu.

İnşallah, bundan sonraki süreçte telef olan binlerce canlı göz önünde bulundurularak ciddi önlemler alınır. Başta Kozan Sulama Birliği olmak üzere, bu konuda yetkili olan bütün kurumları dere yatağındaki bütün canlılara sahip çıkmasını temenni ediyoruz. Ayrıca, sorumlu davranış göstererek canlıların bir kısmının yaşamasına vesile olan Kozan İlçe Tarım Müdürlüğü ve Kozan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne teşekkür ediyoruz.Anahtar Kelimeler: ÖLÜMLERİN SORUMLUSU ?