Anahtar Kelimeler: Ovada biçerdöver kırsalda orakla hasat

Ovada biçerdöver, kırsalda orakla hasat

Çukurova'nın bereketli topraklarında yetişen buğdayın hasadı yapılmaya başlandı. Ovada biçerdöver ile hasat yapılırken, biçerdöverin giremediği kırsal alanda orakla hasat yapılıyor.

Mayıs ayının ikinci haftasında başlayan hasat hızlı bir şekilde devam ediyor. Çukurova'nın bereketli topraklarında yetişen buğdaylar ovada biçerdöver ile hasat edilirken, kırsal alanda biçerdöver hasat gerçekleştiremiyor. Vatandaşlar İmece usulü ile oraklarla ekinlerini biçiyorlar. Kozan'a bağlı Karanebili Mahallesi Değirmendere mevkiinde de orak ile hasat yapılmaya başlandı. 55 yaşında olan Veysel Dinçer isimli vatandaş da orakla ekin biçimi gerçekleştiren vatandaşlardan bir tanesi.

Dinçer, kendi mahallelerinde eğimden dolayı biçerdöverin çalışma gerçekleştiremediğini, bundan dolayı da orak ile ekin biçtiklerini ifade etti. Veysel Dinçer; "Bizler kendi geçimimizi sağlamak ve yeme ihtiyacımızı karşılamak için arazilerimizde buğday ekeriz. Hasat zamanı geldiğinde biçerdöver bizim arazilerimize giremiyor. Biz köylüler İmece usulü birleşerek her gün birimizin tarlasında ekin biçimi gerçekleştiriyoruz. Biçtiğimiz ekinleri deste haline getiriyor, daha sonra da yığın haline getiriyoruz. Bir süre sonra patos adı verdiğimiz makine ile sap ile buğday tanelerini birbirinden ayırıyoruz.  Bu işlem her yıl aynı şekilde gerçekleşiyor. Zahmetli oluyor ama alın teri ve emeğimizin karşılığında Allah'ın bizlere sunmuş olduğu nimeti aldığımızda çok mutlu oluyoruz. Yüce Mevla’m herkese hayırlı ve bereketli ürünler versin." Ekin biçimi gerçekleştiren Faruk Yiğenoğlu ise; "biz de köyümüzde elimizden geldiği kadar yardımda bulunuyoruz. İmece usulü çalışıyoruz. Bizim buraların arazileri eğimli olduğu için biçerdöver giremiyor. Bundan dolayı da elliklerimizi takarak oraklarla ekin biçimi gerçekleştiriyoruz. Yorucu oluyor ama gerçekten alın terimizin karşılığını aldığımız da bizi mutlu ediyor.” dedi.