Anahtar Kelimeler: Öztürk ‘Esnaf durumda’

Öztürk, ‘Esnaf zor durumda’

Kozan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Kozan Marangozcular ve Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Üzeyir Öztürk, pandemi döneminde esnafların maddi anlamda çok zorluk çektiğini dile getirdi.

Kozan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Kozan Marangozcular ve Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Üzeyir Öztürk, pandemi nedeniyle Kozanlı esnafların çok zor günler geçirdiğine dikkati çekti.

“Kurtuluş reçetesi 2 yıl ödemesiz kredi”

 Esnafının çok zor durumda olduğunu ifade eden Üzeyir Öztürk, devletin kredi ödemelerini 6 ay ertelediğini, zor durumda olan esnafın kredi ödemelerinin 6 ay daha uzatılarak 1 yıla çıkarılması gerektiğini vurguladı. Öztürk; "Esnaf ne olacak. Tek çare; 2 yıl ödemesiz kredi ve diğer yapılan ödemelerin ertelenmesi” Ifadelerini kullandı.

Üzeyir Öztürk, mağdur durumdaki esnaflara bir çözüm bulunması gerektiğinin altını çizerek, yetkililerden esnafların sesine kulak verilmesini ve onların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Ezilen, çile çeken, devletin her daim kara gününde elini taşın altına değil, başını taşın altına koyan esnaflara sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Öztürk;

"Onlar olmazsa bizler yok olur gideriz. Onun için esnaflarımıza sahip çıkalım"dedi.

Çözümleri anlattı

Kozan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Üzeyir Öztürk, esnafların durumları ile ilgili olarak pandemi sürecinde yaşanan zorlukların aşılması, devletin her türlü mağdur olan esnafın yanında olması gerektiğini belirtti. Özellikle servisçi, kırtasiyeci ve kantinci  esnafının sorunlarının çözümü için neler yapılması gerektiğini de tek tek sıralayan Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

"Pandemi dolayısıyla Bağkur, SSK ve vergi ödemelerinin alınmaması gerekiyor. Belediyelere ödenen ruhsat borçlarının alınmaması gerekiyor. Sektör olarak devletimizin esnaflara desteğinin sağlanması lazım. Krediler ve banka ödemelerinin faizsiz en az bir yıl ertelenmesi gerekiyor. Araç yaşının bir an önce uzatılması, 12 yaşından 20 yaşa çıkarılması esnaflarımızın işini kolaylaştıracaktır. Servis rehber personelinin 22 yaş ve lise mezunu olması zorunluluğunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Okul servis araçlarında istenen kamera ve koltuk sensörünün ileri bir tarihe ertelenmesi ile servisçi esnafı rahat bir nefes alacaktır "dedi.

Kozan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Üzeyir Öztürk, özellikle servisçi esnafının çektiği sorunların çözümü noktasında yapılması gerekenleri sıraladı. Sadece servisçi esnafının değil, Kozan’da var olan ve pandemiden dolayı mağduriyet yaşayan bütün esnafların rahat bir nefes alabilmesi için var olan borçlarının ertelenmesi, esnafa en az 2 yıl sonra ödemeli kredi verilmesi ve bunların yanında rutin olarak gerçekleştirilen ödemelerin bir süre daha ertelenmesi gerekliliğine dikkat çekti.