Pandemi’de öğretmen ve öğrencilerin sınırları aşan projeleri

Koranavirüs salgınında öğrenciler ile uzaktan eğitimi sürdüren Lütfiye Ali Şadi Çelik Ortaokulu ve Yusuf Baysal Anadolu Lisesi öğretmenleri eTwinning school olmaya hak kazandı.


Öğrenciler öğretmenleri ile birlikte ürettikleri projeler kapsamında dijital platformda Romanya, Macaristan, Azerbaycan, İspanya ülke öğrencileri ile bir araya geldi. 

Öğretmenler başarıyı okulda kestikleri pasta ile kutlarken öğrenciler robotik kodlama, EBA içerik üretimi, marsta koloni oluşturma, sosyal  projeler üzerine bir çok başarılı proje üreterek Kozan’da ilk 5 okul arasında yer aldı.

 

Adana genelinde 60 okulun geliştirdiği başarılı dijital projeler sayesinde eTwinning School olmayı hak kazanan Kozan’da Lütfiye Ali Şadi Çelik Ortaokulu ve Yusuf Baysal Anadolu Lisesi öğretmenleri başarıyı pasta ile kutlarken öğrenciler Romanya, Macaristan, Azerbaycan, İspanya ülke öğrencileri ile projelerde iş birliği yaparak sanal ortamda bir araya geldi.

 

Kozan’da proje danışmanlığı yapan öğretmenler Yeşim Duran, Esin Güvendik, Emrah Kızıltuğ, Sinan Güvendik, :Yeşim Duran, Mahmut Coşkun Özcan, Yeşim Duran, Ayşe Yıldırım , Esra Eker, Bengisu Gündoğdu, Özgül Deveci, Hülya Akbaş ve Esra Bilgili öğrencileri teknoloji verimli ve doğru kullanmaları için başarılı projeler gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

“Romanya, Macaristan, Azerbaycan, İspanya’daki öğrenciler Kozan’da ki öğrencilerle dijital alanda bir araya geldi”

 

eTwinning Kozan ilçe sorumlusu Yeşim Duran 2 yıllık başarımız sonunda öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile bu başarıyı elde ettik diyerek “öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin hazırladığı bu projeler ile Avrupa’da prestijli okullar arasına girmiş olmamız demek. Okulumuzda 13 öğretmenimiz bu platforma kayıtlı. eTwinning  okul toplulukları demek. Gerek ulusal gerek uluslararası projeler ile sınıflarımızın kapısını açmış olduk. Öğrencilerimiz Romanya, Macaristan, Azerbaycan, İspanya’daki öğrenciler ile Kozan’da ki öğrenciler dijital alanda bir araya geldi. Ortak etkinlik yaptılar. Öğrencilerimiz yani Z kuşağı dediğimiz öğrencilerimiz teknolojiyi verimli kullanmalarını sağladık. Bizde bu anlamda onlara destek olduk” dedi. 

“Dijital içerik öğrencilerden”

Lütfiye Ali Şadi Çelik Ortaokulu Öğretmenlerinden Mahmut Coşkun Özcan, çocuklara mblockla kodlama öğreterek diğer dersleri de kapsayacak şekilde oyun kütüphanesi oluşturup ders etkinlikleri proje ürettiklerini belirterek “ Oyun tabanlı öğrenme yaklaşımı kullanılarak öğrencinin öğrenmede aktif rol alması hedefledik. Robotik kodlama ile 80’e yakın oyun çıkmış olacak” diye konuştu.

 

“Mesafeler engel değil güzelliklere”

 

“Mesafeler Engel Değil Güzelliklere” projesi için öğrencilerle dijital olarak proje oluşturan Yusuf Baysal Anadolu Lisesi Öğretmeni Emrah Kızıltuğ “ Çocuklarımızın sağlıklı kişiliğin temel taşlarını oluşturan toplumsal değerleri kazanmalarını ve gelecek nesillere taşımalarını sağlayarak kişiliklerinin çok yönlü geliştirilmesi amacıyla, uzaktan eğitim sürecinde web 2.0 araçlarını kullanarak teknolojiyi projemize entegre ederek güzelliklerin yaşatılıp devam ettirilebileceğini göstermek ve yaygınlaştırma projesi hazırladıklarını kaydetti. 

“Mars’ta koloni oluşturma projesi” 

Yusuf Baysal Anadolu Lisesi Öğretmeni Esra Eker ise  “First Colony Design On  Mars” Marsta koloni oluşturma projesi ile öğrencilerimizin hayal güçlerini geliştirmelerini ve tasarım odaklı düşünmelerini sağlamayı hedefledik.  Amacımız Mars'ta ilk koloniyi kurmak bu doğrultuda öğrencilerimizin ufkunu genişletmek araştırmalar yaptılar ve proje hazırladılar. Bir diğer projemizde artırılmış gerçeklik ile teknolojinin olumlu yönlerini gün yüzüne çıkarmak” dedi.

Öğretmen Hülya Akbaş 21. Yüzyılda teknoloji, eğitimin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirterek “Uzaktan ve yüzyüze eğitimde; teknolojiyi etkin kullanma, dijital materyalleri hazırama becerisi, öğretmen ve öğrenciler için ihtiyaç halini almıştır. E-DİKAB Projesi, öğrencilerimizin eğitim öğretim sürecinde kendi ürettikleri materyallerle  derse karşı motivasyonlarını artırmak için proje hazırladık” diye konuştu.

Öğretmen Ayşe Yıldırım  ise öğrencilerin Marsta ikinci bir yaşam alanı oluşturabilir miyiz diyerek Marsta koloni projesi ile  öğrencilerin sanal ortamda marsa giderek yaşam alanları oluşturduklarını belirtti.

Ev yapımı Matematik projesi olan öretmen  Özgül Deveci öğrencilerimizle birlikte uygulanan bu projemizin amacı; matematik dersini daha eğlenceli hale getirerek kalıcı öğrenmeler sağlamak ve pandemiden dolayı online gerçekleştirmek zorunda olduğumuz eğitim-öğretim sürecinde öğrencilerin aktif katılımını sağlayarak evde anlamlı, gerçek öğrenmelerin gerçekleşebileceğini göstermektir”dedi.

Artık Kaçmıyorum Sayılardan diyerek farklı bir proje çalışması yapan  Bengisu Gündoğdu ise Sayısal derslerin öğrencilerimiz üzerindeki olumsuz düşüncelerini yok edilebilmek adına böyle bir proje hazırladı öğrencilerimiz dedi.

Pjesme, ıgre ı plesovı-od tradıcıjskog do suvremenog projesi hazırlayan Esra Bilgili ise

Öğrenciler geleneksel ve çocuk şarkılarını söyleyecek, oynayacak ve yaratacak, atalarımızın oynadığı ve daha yakın bir döneme ait oyunları oynayacak” dedi.