Anahtar Kelimeler: Şahbazoğlu: verim yüksek’

Şahbazoğlu: ‘Bu yıl verim yüksek’

Kozan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şahbazoğlu bu yılki verimin iyi olduğunu ifade etti.

Çukurova'nın bereketli topraklarında yetişen buğdayların hasadına yavaş yavaş başlandı. Kozan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şahbazoğlu yaptığı açıklamada bu yılki verimin diğer yıllara göre daha iyi olduğunu ifade etti. Kozan bölgesinde toplam ekim alanının yaklaşık 210 bin dekar olduğuna dikkat çeken Şahbazoğlu, sulu arazilerde verim aralığı 450-650 kilogram civarında, kuru arazilerde ise 350 ile 450 kilogram arasında olduğunu ifade etti.

“Verim yüksek, fiyat güzel”

Şahbazoğlu, buğday alım fiyatları ile ilgili olarak da konuştu. Tüccar alışının 2 lira 10 kuruş ile 2 lira 15 kuruş arasında değişkenlik gösterdiğine dikkat çekti. Bu yılki verimin yüksek olmasının sebebinin hava şartlarından dolayı olduğunu ifade eden Şahbazoğlu; " Bölgemizde erkenci buğday olarak bilinen buğday ile birlikte buğday hasadına başlanmış oldu. Bölgemizde bu yıl verim gayet güzel. Sulak arazilerde dönüme 650 kilograma kadar buğday alınırken kurak alanlarda bu oran 350 kilogramlara kadar düşüyor. Çiftçilerimizin mağdur olmaması için elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz. Kozan Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin her daim yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bu yıl hava şartları buğday veriminde etkili oldu. Özellikte hasat dönemi öncesinde havanın rüzgarlı olmaması veriminde yüksek olmasına sebep oldu. Geçtiğimiz yıllarda bunun kötü örneklerini yaşamıştık. Hava şartlarından dolayı hasat zamanında buğdaylar dökülüyordu. Çok şükür bu sene öyle bir sorun ile karşı karşıya kalmadık. Tüccarda buğday 2 lira 10 kuruş ile 2 lira 15 kuruş arasında değiştiğini görüyoruz. Ancak bu fiyat henüz daha hasada tam olarak başlamamış buğdaylar için geçerli. Önümüzdeki günlerde nasıl bir yol haritası çizilecek hep beraber göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Çiftçilerinize hayırlı olsun”

Buğday alım işi ile uğraşan Bilal Kurt; "Çiftçilerimize yeni hasat döneminin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Tüccar olarak çiftçilerimizin üretmiş olduğu ürünleri değerinde almaya çalışıyoruz. Şu anda 2 lira 10 kuruş ile 2 lira 15 kuruş arasında değişen fiyatlar ile buğday alımı yapıyoruz. Bu hasat döneminin bütün çiftçilerimize bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.