Şehit Kubilay için neden anma programı gerçekleştirilmedi?

23 Aralık tarihi Türk tarihi için önemli, bir o kadar da acı günlerden bir tanesi. Menemen'de bir grup yobaz tarafından başı kesilerek şehit edilen Mustafa Fehmi Kubilay'ın şehit edilişinin yıldönümü 23 Aralık. Kozan'da Şehit Kubilay'ın adının verildiği

Şehit Kubilay’ın akrabası olduğu bilinen Ömer Faruk Kaymaz’da anma programının yapılmamasına tepki gösterdi. Ömer Faruk Kaymaz, AKP iktidarından sonra anma töreninin Kozan'da yapılmaz olduğunu iddia etti.

Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada; “Bugün 23 Aralık. Her 23 Aralık'ta olduğu gibi bugün de içimde bir burukluk var. Bundan 16-17 sene öncesine kadar, 23 Aralık'ta Şehit Mustafa Fehmi Kubilay'ı anma töreni yapılıyordu. Ne hikmetse, AKP iktidarından sonra bu anma töreni Kozan'da yapılmaz oldu. Nedenini anlamış değilim. Atatürk'ün, “uğruna Menemen ilçesini haritadan silin” dediği eğitimli bir şehidin doğduğu ilçe de Kozan'da anılmaması beni çok üzüyor ve hayretler içinde bırakıyor. Sorumlusu kim acaba? Eğitimci olduğu için Milli Eğitim mi, asker olduğu için Garnizon Komutanlığı mı, Kaymakamlık mı, belediye mi yoksa hepsi birden mi? Acaba tarikatlardan dolayı iktidarın baskısı mı var işin içinde. Sebep ne olursa olsun, anma programının yapılmaması ilçemiz için bir ayıp ve noksanlıktır. Ruhun şad olsun Kubilay şehidim. Biz seni her zaman arıyoruz”dedi.

Mustafa Fehmi Kubilay için adının verildiği Şehit Kubilay İlkokulu'nda öğrenciler tarafından anma programının gerçekleştirildiği belirtildi. Ancak ilçe genelinde yapılmış veya önceden planlanmış bir anma programının olmadığı da yetkililer tarafından bildirildi. Ömer Faruk Kaymaz’ında belirttiği gibi, Türk tarihi için önemli olaylardan biri olan Menemen olayında başı kesilerek arkadaşlarıyla birlikte şehit edilen Mustafa Fehmi Kubilay için anma programının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bundan sonraki yıllarda sebebi her ne olursa olsun anma programının yapılmaması Kozan ilçesi için bir ayıp olacaktır.