Anahtar Kelimeler: Şevkin 'başka Tuğbalar Ölmesin'

Şevkin, 'başka Tuğbalar Ölmesin'

Katledilen Tuğba Keleş için Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve beraberinde İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin ve Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem Kozan İlçe Başkanlığı'nda basın açıklaması yaptı.

Sürekli rahatsız edildiği ve istemediği bir erkek tarafından katledilen Tuğba Keleş için Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve beraberinde İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin ve Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem Kozan İlçe Başkanlığı'nda basın açıklaması yaptı.

35 yaşındaki 1 çocuk annesi Tuğba Keleş çalıştığı markette uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saplantı yapan katil zanlısı da aynı silahla intihar ederek hayatını kaybetti. Tuğba Keleş'in daha önceden de taciz ve tehdit suçlarından ceza almış, reddettiği bir erkek tarafından katledilmesi herkesin yüreğini sızlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve beraberinde CHP İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin ve Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem ilçe binasında Tuğba’nın ölümünün ardından kadın cinayetlerine dur demek için basın açıklaması gerçekleştirdiler.

“17 vekil kadın konuları için çalışıyoruz”

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, mecliste 17 Milletvekili ile kadın şiddetine ve cinayetlerine karşı çalışma yürüttüklerini ifade ederek, İstanbul Sözleşmesi'nin 34 ülke tarafından kadına yönelik her türlü şiddetin önüne geçilmesine yönelik imzalandığını söyledi. İstanbul Sözleşmesi'nin uluslararası bir bildirge olduğunun altını çizen Şevkin, hiçbir politik ayrım yapılmaksızın tüm kadınların bir araya geldiği bu bildirgeye Türkiye'nin de imza attığını kaydetti. Şevkin, Afrika ülkelerinin dahi bu bildirgeye imza atmak için sıraya girdiğini ifade ederek; "Bizim ülkemizde İstanbul Sözleşmesi hükümlerinden vazgeçilmek gibi sözler edilmesi dahi kabul edilebilir durum değildir. Artık başka Tuğbalar ölmesin. Artık biz böyle cinayet sonrası basın açıklaması yapmayalım. Yeter artık” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, televizyonlarda yayınlanan dizilere ve filmlere de dikkat çekerek, RTÜK’ün silah kullanımı, kadına şiddet gibi konularda eksikliğinin bulunduğunu ifade etti. Şevkin; “Televizyonlarda dizilerde sigaranın üzerini kapatıyorlar. Sigarayı kapatıyorlar ama eli silahlı mafya vari dizileri ne yazık ki RTÜK engellemiyor. Fikirsel bir konu için 2-3 gün karartma veriyorlar ama şiddet içeren dizileri nedense denetleme gereği duymuyor. Gençlerimiz bundan çok etkileniyor” dedi.

“Cins kırımına son verilsin”

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe binasında düzenlenen basın toplantısına CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin’de katıldı. İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin kadın cinayetlerinin sebeplerini anlatırken, cins kırımı ve cezasızlık konularının kadın şiddeti ve cinayetlerinde önemli rol oynadığına dikkat çekti. Tekin, kadınların kendilerine en yakın erkekler tarafından katledildiğine dikkat çekerek, bunun bir cins kırımı olduğuna dikkat çekti.

Tekin; "Katiller, şiddet uygulayanlar yeterli cezayı almıyorlar. Şiddet uygulayanlara, mahkemelerde verilen cezalar cesaret veriyor. Biz, bu cezasızlık halini de kınıyoruz. Tuğba'nın katili Erdoğan Küpeli 2016 yılında Gülay Mübarek isimli kadını sistematik tehdit ve tacize maruz bıraktığı için 8 yıl 5 ay hapis cezası almasına rağmen, bugün aramızda dolaşıyor. Cezasını çekmemiş durumda. Ayrıca, kız kardeşimiz Tuğba yaklaşık 10 gün önce katilin tehdidi sonucu karakola gittiğinde emniyete başvurduğunda uzaklaştırma kararı verilmeyerek katili de serbest bırakarak aramızda dolaşması sağlanarak evine gönderilmiştir. Bugün hep birlikte sonucu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadın cinayetlerinin ve şiddetinin önemli sebeplerinden birinin de kadın-erkek arasındaki eşitsizlik olduğuna dikkat çeken Tekin; “Biz kadınlar olarak, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınların kendi yaşamları hakkında söz söylemeye sahip oldukları, eşit ve özgür bir toplumda yaşamak istiyoruz. Tüm mücadelemiz bunun içindir. Tüm bunlar tartışılırken, kadın mücadelesi böyle devam ederken, AKP iktidarı bugün İstanbul Sözleşmesi'ni tartışıyor. İstanbul Sözleşmesinde kadınların yıllarca mücadele ederek elde ettikleri kazanımlarını yok sayarak geriye götürme çabası içerisindeler. Kadın cinayetleri, kadın mücadelesi bir politik mesele olmadan, politik aktörlerin taleplerine maruz kalmaksızın çözümlenmesi gereken bir meseledir. AKP iktidarı uyguladığı politikaları dönülmez kılmak amacıyla İstanbul Sözleşmesi üzerinde başlattığı tartışmalara son vermelidir. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun etkin bir şekilde uygulanmalı” dedi.

“Çok öfkeliyim”

Basın açıklamasına katılan Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem’de Ceyhan'da da benzer bir olayın yaşandığına dikkat çekerek, çok öfkeli olduğunu dile getirdi. Erdem; "Kadın Belediye Başkanı olarak bu olayda çok üzüntü duydum. Üç gün önce Ceyhan'da da aynı şekilde bir kızımız eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. İki tane çocuğu vardı. Türkiye'de nice kadınlarımız erkekler tarafından cinayete, tacize, şiddete uğruyorlar. Bu yönden bunu şiddetle kınıyorum ve çok öfkeliyim” dedi.