'Tuğba, reddettiği erkek tarafından öldürüldü'

Adana Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Tuğba Keleş için öldürüldüğü marketin önünde basın açıklaması yaparak kadın cinayetlerinin durdurulmasını istediler.

35 yaşında bir çocuk annesi Tuğba Keleş daha önce de taciz, tehdit ve şantaj suçları ile ceza almış ancak tutuklanmamış, dışarıda serbest serbest gezen Erdoğan Küpeli tarafından silahla vurularak öldürülmüştü. Kozan’da yaşanan bu olay sosyal medya üzerinde büyük tepkilere neden oldu.

Adana Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Tuğba Keleş'in öldürüldüğü marketin önüne gelerek basın açıklaması yaptılar. Platform üyeleri, Eylül ayı içerisinde 16 kadının cinayete kurban gittiğini, 20 kadının da şüpheli bir şekilde öldüğünü ifade ederek, İstanbul Sözleşmesini ve 6284 sayılı kanunun etkin uygulanarak kadın cinayetlerinin ortadan kaldırılmasını istediler.

Platform üyeleri yaptıkları açıklamada; "Biz bugün Tuğba Keleş için buradayız. Tuğba reddettiği erkek tarafından silahla vurularak öldürüldü. Fail daha önce Gülay Mübarek’e taciz ve tehdit suçundan 8 yıl 6 ay ceza almıştı. Ceza onanmadığı için tutuksuz olan fail dün bu saatlerde çalıştığı marketin önünde uzaklaştırma kararı olan Tuğba'yı öldürdü. Bu cezasızlık başka bir kadının yaşam hakkını elinden aldı. Bu cezasızlık başka bir kadını taciz ve tehdit etmesine, onu öldürmesine cesaret oldu. Biz, buradayız. Biz kadınların öldürüldüğü yerlerdeyiz. Siz cezasızların tarafındasınız. İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açanlar, 6284 sayılı kanunu etkin uygulamayanlar, kadın cinayetlerinin suç ortağıdır. Kadınlar kendi yaşamlarına dair karar almak isterken öldürülüyor. Eylül ayında 16 kadın cinayeti, 20 şüpheli ölüm gerçekleşti. Diğer aylarda da olduğu gibi kadınlar en çok ateşli silahla öldürüldü. Kadın cinayetlerini durdurmanın bir adı da bireysel silahlanmanın yasaklanması. Katilleri korumayı bırakın. Kadınları yaşatmanın yollarına bakın. Çünkü biz biliyoruz ki, kadın cinayetlerini durdurmak mümkün. Şüpheli ölümleri aydınlatmak mümkün. Kadına yönelik şiddeti durdurmak mümkün. Bulunduğumuz her alanda, ülkenin her yanında İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun etkin uygulanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerini durdurmak için hiçbir önlem almayanlara, kadın cinayetlerini durdurmanın adımlarını anlatmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetlerini durduracağız” ifadelerini kullandılar.