Anahtar Kelimeler: Yanan orman yeniden yeşillenecek

Yanan orman yeniden yeşillenecek

Kozan’da Milli Ağaçlandırma günü nedeni ile 23 Ağustos’ta yaklaşık 200 hektar kızılçam ormanın küle döndüğü orman yangınının ardından yangın bölgesinde 15 bin fidan toprakla buluştu.

2021 yılında Kuyubeli ve çevresinde zarar gören ormanlara 3 milyon fidan hedefi ile bugün 15 bin fidan dikimi yapılarak ilk can suları verildi.

Kozan’da 23 Ağustosta başlayan ve 8 köyün yangından zarar gördüğü 200 hektar kızılçam ormanın küle döndüğü yangın sonrası saat 11.00’de Milli Ağaçlandırma Gününde 15 bin çam, defne, harnup fidanları toprakla buluştu.

Etkinliğe Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, Kozan İlçe Jandarma Komutanı Nuh Anacık, Kozan İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Büyükatak, Kozan Belediye Başkan Vekili Arif Dağlı, Kozan Orman işleme Müdürü Şensu Küçükateş, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Bilgili, Milli Eğitim camiası,  birim müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, sağlıkçılar hep birlikte yangın bölgesinde 15 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Etkinlikte konuşan Kozan Orman İşletme Müdürü Orman Mühendisi Şensu Küçükateş, bu yıl yanan alanlarda toprağın sürülmesi, yeni tohumların belirlemesi toprağa yeni fidan dikimi hazırlanması için çalışmaların hızla sürdüğünü ifade ederek bugün Kuyubeli yangın bölgesi Eskimantaş bölgesinde 15 bin fidanın toprağa kavuştuğunu kaydetti.

15 bin fidan yangın bölgesinde toprakla buluştu 

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, “ Ekolojik, ekonomik ve toplumsal alanda çok önemli olan ormanlarımızı korumak gelecek nesillere orman bırakmak adına birkaç yıldır milli ağaçlandırma ve seferberlik günü olarak kutlanıyor. Burada bu yıl 23 Ağustosta 2 gün süren bir yangın felaketi atlattık. Biz 10 hektarlık alanda 15 bin fidan dikimi hedefliyoruz. Seneye inşallah bu yanan alan herkese yeşil bir şekilde karşılamış oluruz. Hep birlikte bu etkinliğe bölge halkımız ile birlikte yeniden ormanlarımızı yeşerteceğiz” dedi.

Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Arif Dağlı Kozan’ın bir daha bu üzücü olayla karşılaşmaz diyerek “Bugün günümüz kutlu olsun. Allah bir daha yaşatmasın yemyeşil bir Kozan olacak inşallah” dedi.

Baba ormanların, oğlu insanların hayatını kurtarıyor

Kozan’da bu yıl gerçekleşen yüzlerce dönüm orman yangınında yangınların büyümemesi için geniş bir ekiple mücadele eden Kozan Orman İşletme Müdürü Şensu Küçükateş Pandemi sevisinde doktor olan oğlu Kansu Küçükateş ile birlikte Milli Ağaçlandırma Etkinliğine katıldı. Pandemi ve orman yangınlarından korunma yolunun önleyici tedbirler olduğunun altını çizen baba oğul Kozan’ın yeniden yeşil ormanlarına kavuşması için çam fidanını sağlıkçılar ve ormancılar adına diktiler. 

Kozan Orman İşletme Müdürü Şensu Küçükateş “  11 Kasım Milli Ağaçlandırma Etkinliğimizi yanık sahamızda yaptık. Çok üzücü bir süreçti. Ama ormanlar küllerinden yeniden doğuyor. Bugün ilk fidanlarımızı diktik. Bir yıl içinde 3 milyon fidan hedefimiz var. Oğlum hekim, pandemi de çalışıyor. Onunla anımız olsun diye birlikte ağaç diktik. Pandemi de maskemizi, mesafemizi, ormanları da cam kırıkları, bahçe çevre temizliği, sigara izmariti gibi unsurlardan korumamız gerekiyor” diye konuştu.

Doktor Kansu Küçükateş “babam ormancı olmasına rağmen ilk kez fidan diktim” diyerek “Çok mutluyum. Babam ormancı olmasına rağmen ilk defa fidan diktim. En başta korunmak gerekiyor. Hem pandemiden hem de orman yangınlarında en önemli unsur korumak” dedi.  

Etkinlikte öğrenciler Kozan ilçe protokol üyeleri, sağlık çalışanları, milli eğitim camiası ve siyasiler fidanlarını dikerek ardından ilk can sularını verdiler.