Anahtar Kelimeler: ‘Yaşlar Ağacı’ kitabı çıktı

‘Yaşlar Ağacı’ şiir kitabı çıktı

9 yaşında yazmaya başlayan İkra Yükseler ‘Yaşlar Ağacı’ isimli kitabını çıkardı.

Aslen Kozanlı olan İkra Yükseler (Dilhun Ay) mahlası ile “Yaşlar Ağacı” isimli şiir kitabını çıkardı. Yazarlık serüvenine 9 yaşında başlayan, küçüklüğünden bu yana yanında sürekli defter kalem taşıyan okuma arzusu ile içi dolup taşan, coşkuyu lisedeki edebiyat öğretmeninin etkisi ile büyüten İkra Yükseler yaklaşık 3 yıllık çalışmanın ardından 63 sayfalık “Yaşlar Ağacı” kitabını çıkardı. Şiir kitabının içerisinde; aşk, doğa, özlem, ayrılık, çocukluk ve baba temalı şiirlere yer veren 23 yaşındaki genç yazar, gelecekte Reşat Nuri Gültekin gibi hem iyi bir öğretmen hem de yazar olarak kalabilmeyi istiyor.

İkra Yükseler (Dilhun Ay) kimdir?

1997 yılında Adana'nın Kozan ilçesinde dünyaya geldi. Annesini evin neşesi umudunun kaynağı olarak nitelendiren Yükseler, babasını ise; sessiz, sakin ama güvendiği Çınar olarak nitelendirdi. Kardeşini bir kardeşten daha fazla diğer yarısı olarak benimseyen Yükseler, babasının uzman çavuş olmasından dolayı eğitim hayatının birçok yerde geçtiğini ifade etti. İlkokula Erzurum'da başlayan Yükseler, Ardahan Göle ve en son 6 yıllık eğitimini İstanbul’da tamamladı. Lise dönemini ise, Kars Sarıkamış'ta başlayıp Kozan Mehmet Akif Ersoy Lisesi'nde bitirdi. Üniversiteye Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde başlayan Yükseler, halen Çukurova Üniversitesi'nde eğitimine devam ediyor.

“Yazarlık serüvenim 9 yaşında başladı”

“Yaşlar Ağacı” kitabını çıkardıktan sonra Kozan Ekspres Gazetesi’ni ziyaret eden genç yazar, yazarlık serüveninin 9 yaşında başladığını söyledi. Küçüklüğünden bu yana nereye giderse gitsin yanında defter ve kalem taşıdığını kaydeden Yükseler, okuma arzusunun o günden bu yana içerisinde dolup taştığını söyledi. Kendisine lisedeki öğretmeninin büyük Destek olduğunu ve onun etkisi altında kaldığını ifade eden Yükseler; "Elbette lisedeki edebiyat Fadime Sertbaş öğretmenimin etkisi de büyüktür üzerinde. Lise son sınıfta herkesin koşuşturma içinde olduğu dönemde benim kendimi bulduğum dönem oldu. Birçok il ve ilçede derecelerimi aldım. Halen Fadime Sertbaş öğretmenim ile görüşmekteyim. Kitabın içinde öğretmenime ayrılan bir şiir bulunmaktadır. Kitabın arka kapağını da yine benim çok değerli öğretmenime itham ettim” dedi.

“İnce eleyen sık dokuyan birisiyim”

“Yaşlar Ağacı” kitabını 2,5-3 senenin emeği olarak hazırladığını ifade eden Yükseler; "İnce eleyen sık dokuyan birisiyim. Amacım, insanları düşündürmek, düşündürürken etkileyebilmek. Aşk, doğa, özlem, ayrılık, çocukluk ve baba temalı şiirlerimden oluşan şiir kitabım 63 sayfalık bir eser. Kitabın isminin “Yaşlar Ağacı” olmasının sebebi; her geçen gün biraz daha yaşlanıyoruz. Yani tecrübelerimizle her yenide eskileri biriktiriyoruz içimizin ülkesinde. Birikenler çiçek açıyor güldüklerimizle, üzüntülerimizle ama hep bizimle. Bu yüzden “Yaşlar Ağacı” ortaya çıktı.

“Dilhun ismi nereden çıktı?”

Genç yazar “Dilhun ismini neden kullanıyorsunuz?” sorusuna da cevap verdi. Sebebinini ise açıkladı; "Kalbi kan ağlayan yaralı anlamına gelen Farsça kökenli bir kelimedir. Yazdıklarımda hüzünlü olduğu için bu ismi kullandım. Sanatın her zaman isimden önce geldiğini düşünüyorum. Cemal Süreya bunun en büyük kanıtıdır"dedi.

“Yazarken ilham diye bir şey yoktur”

Yazar Dilhun Ay şiir veya başka bir yazı yazarken ilham diye bir şeyin olmadığını kaydetti. Dilhun Ay; "Yazarken ilham diye bir şey değil de farklı kaynaklardan beslenme olduğunu söyleyebilirim. Yani tarihten, felsefeden, mitolojik unsurlardan, Türk klasiklerinden, Tülay Özer ve Zeki Müren'den, yine Sezen Aksu ve Ahmet Kaya'dan besleniyorum. Sözlük  okuyorum aynı zamanda. Gelecekte Reşat Nuri Güntekin gibi hem iyi bir öğretmen hem de yazar olarak kalabilmeyi istiyorum. Aynı şekilde, Didem Madak benim için örnek bir kişilik. Hayatını incelediğimizde, bunun satırlarda yansıması hissediliyor. Yazarken acı çeksede bunu keskin bir bıçak gibi değil de pamuk şekeri tadında sunuyor. Günün birinde onun gibi yazabilmeyi istiyorum. Ahmed Arif'in naifliğini yeryüzüne ekerek affınıza sığınarak sevgiyi yarınlara eklemek ve Nazım Hikmet'in umudunu diri tutarak yaşatmaktır"dedi.

 Kozan Ekspres Gazetesi olarak, 23 yaşında içerisinde dopdolu şiirlerin bulunduğu “Yaşlar Ağacı” kitabını çıkaran ve gelecekte Kozan'ın yetiştirmiş olduğu ünlü bir yazar olarak görmek istediğimiz İkra Yükseler’e başarılar diliyoruz.